Śmigłowce i dziesiątki radiowozów i SNAJPERZY na ulicach Małopolski. Co się działo? [ZDJĘCIA]

2020-01-29 9:02

W poniedziałek, 27 stycznia na niebie w Małopolsce było widać policyjne śmigłowce, a przez ulice miast przejeżdżały dziesiątki radiowozów. Nie zabrakło też policjantów i kontrterrorystów z długą bronią. Wszystko przez ogromne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które odbyły się na terenie Oświęcimia i Brzezinki. Zobacz, jak wyglądało zabezpieczenie obchodów!

Ponad 1700 policjantów z kilku województw wzięło udział w zabezpieczaniu 75. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Odbyły się tam międzypaństwowe uroczystości, w których wzięli udział byli więźniowie oraz 60 delegacji państwowych i organizacji z całego świata.

Wśród gości byli szefowie państw, przedstawiciele rządów, instytucji oraz organizacji żydowskich. Jak podkreślają służby - zabezpieczenie uroczystości to jedno z najważniejszych zadań policji w Małopolsce, które stanowi duże wyzwanie strategiczne.

Przed uroczystością policjanci dokonali sprawdzeń pirotechnicznych na terenie Miejsca Pamięci w Oświęcimiu oraz w hotelach Krakowa i Oświęcimia, w których zakwaterowane były delegacje. Na ulicach miast zwiększono liczbę patroli, a funkcjonariusze zwracali uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, jak np. nietypowo zachowujące się osoby, czy pakunki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych.

Z kolei 350 policjantów ruchu drogowego zabezpieczało przejazdy delegacji dbając jednocześnie o płynność ruchu. Mundurowi udrożniali przejazd kolumn, kierując ruchem na newralgicznych skrzyżowaniach czy trasach. Policjanci ruchu drogowego wykonywali także eskorty gości uroczystości zarówno z lotnisk jak i hoteli do miejsca uroczystości.

Podczas działań wykorzystywano śmigłowiec "Sokół" z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Black Hawk z Komendy Głównej, których załogi monitorowały na bieżąco sytuację na drogach dojazdowych do Oświęcimia i stan bezpieczeństwa na tym terenie. Na pokładach śmigłowców znajdowały się kontrterrorytyczne grupy interwencyjne z długą bronią.

W zabezpieczaniu uroczystości wzięli udział policjanci z Krakowa i Małopolski, ale też z Bydgoszczy, Białegostoku, Katowic, Kielc, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Radomia, Rzeszowa i Wrocławia. Poza funkcjonariuszami policji, w działaniach wzięli udział m.in. strażacy, ratownicy medyczni, ABW, SOP, Straż Muzealna, Straż Miejska oraz Straż Graniczna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają