Studenci w Małopolsce

i

Autor: PourquoiPas / pixabay.com Studenci w Małopolsce

Studenci 2014/2015 w liczbach

2015-08-31 20:30

Ilu było studentów w Małopolsce w roku akademickim 2014/2015? Na której uczelni i na jakich kierunkach najwięcej? Przeważały kobiety czy mężczyźni? Sprawdzamy!

Według danych Urzędu Statystycznego w Krakowie, w minionym roku akademickim na 31 uczelniach wyższych w Małopolsce uczyło się ponad 180 tysięcy studentów. W porównaniu z rokiem akademickim 2013/2014, było ich ok. 6 tysięcy mniej.

Publiczne czy niepubliczne?

Jaki typ uczelni przeważał? Zdecydowanie publiczne: uczyło się na nich prawie 85 proc. wszystkich studentów. To niecałe 155 tysięcy osób. Na uczelniach niepublicznych w województwie małopolskim studiowało prawie 28 tysięcy osób.

Stacjonarne czy niestacjonarne?

Prawie 77 proc. studentów uczelni publicznych uczyło się na studiach stacjonarnych. Z kolei w szkołach niepublicznych większość, bo aż 64 proc. studentów, wybrało niestacjonarną formę kształcenia.

Kobiety czy mężczyźni?

Przeważają studentki. Na ponad 180 tys. żaków w województwie małopolskim, prawie 108 tys. to kobiety. W samych szkołach publicznych uczyło się ponad 24 tysiące więcej kobiet, niż mężczyzn.

Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej?

Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny: te trzy uczelnie zgromadziły najwięcej studentów w Małopolsce. Na pierwszym miejscu UJ z ponad 42 tysiącami studentów. Dalej AGH: ponad 32 tysiące. Podium zamyka UEK: niecałe 21 tysięcy osób. Wśród publicznych uczelni najmniej studentów, tylko 517, kształciło się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej Im. Ludwika Solskiego.

Z kolei największą uczelnią niepubliczną była Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego: uczyło się tam prawie 10 tysięcy studentów. Najmniejszą szkołą niepubliczną okazała się Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Nowym Sączu: kształciła 22 osoby.

Jakie kierunki?

Małopolskie uczelnie kształciły w 25 podgrupach kierunków studiów. Największy udział stanowili studenci z podgrup biznesu i administracji (16,6 proc.), inżynieryjno-technicznej (13,2 proc.) oraz społecznej (12 proc.). Wśród mężczyzn najbardziej popularne były kierunki studiów zaliczane do podgrupy inżynieryjno-technicznej: wybrało je 21,8 proc. studentów. Najwięcej kobiet kształciło się na kierunkach z podgrupy biznesu i administracji: 19,6 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki