W ramach pracy dyplomowej powstała część pisemna, a także artystyczna. Ta druga to rzeźba inspirowana słynnym posągiem Światowida ze Zbrucza. Składa się z dwóch filarów, które ustawione naprzeciw siebie tworzą bramę - starożytny symbol mistycznego doznania i wieczności.
Sam totem przypomina prasłowiańskiego boga. U szczytu znajdują się zwróceni w cztery strony świata bohaterowie. Północ to Apollo, bóg piękna, światła, życia, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patron sztuki i poezji, przewodnik muz i charyt. Południe to Herakles, heros będący patronem siły, bohaterów, sportowców, zdrowia, płodności, handlu. Wschód to Perun, bóg nieba, słońca, ognia, kowalstwa. Natomiast zachód to Wesel, bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, bogactwa. Drugi filar to fantastyczni bohaterowie z gier i komiksów, jako uosobienie współczesnych mitów.
Tomasz Florek wybrał kopiec Kościuszki ze względu na jego symbolikę. Profesorowie ASP zachęcają kolejnych studentów do obrony prac w ważnych historycznie miejscach Krakowa.
Rzeźbę Tomasza Florka można oglądać na placu przed wejściem do fortu na kopcu Kościuszki przez najbliższy tydzień.
Posłuchaj materiału Kasi Kasprzyk, reporterki Radia ESKA: