Sukces krakowskich studentów w międzynarodowym konkursie robotyki. Pokonali 14 zespołów

i

Autor: AGH Kraków / Kamila Kopacz Łazik Kalman zbudowany przez studentów AGH Kraków

Brawo!

Sukces krakowskich studentów w międzynarodowym konkursie robotyki. Pokonali 14 zespołów

2025-04-01 10:50

Zespół Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wygrał prestiżowe zawody Australian Rover Challenge 2025. Konkurs był symulacją misji kosmicznej, w której drużyny wykorzystywały zaprojektowane i zbudowane przez siebie łaziki. – Zwycięstwo AGH Space Systems w zawodach Australian Rover Challenge 2025 to kolejny ważny moment w historii polskiej technologii kosmicznej - mówi prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

Drużyna AGH Space Systems pokonała 14 zespołów z całego świata i wygrała konkurs Australian Rover Challenge 2025, którego gospodarzem był Uniwersytet w Adelajdzie. Konkurs był symulacją misji kosmicznej, w której drużyny wykorzystywały zaprojektowane i zbudowane przez siebie łaziki. Stworzony przez krakowskich studentów łazik Kalman wykazał się umiejętnością precyzyjnego pozyskiwania zasobów symulowanego regolitu księżycowego oraz sprawnym operowaniem manipulatorem. Ekipa AGH zdobyła 421,6 punktów na 500 możliwych.

Festiwal czekolady na Małym Rynku w Krakowie

Zwycięstwo AGH Space Systems w zawodach Australian Rover Challenge 2025 to kolejny ważny moment w historii polskiej technologii kosmicznej. Sukces zespołu to nie tylko uznanie dla niezwykłych umiejętności studentów i studentek AGH, ale także przykład innowacyjności, która może inspirować przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców – podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

Australian Rover Challenge to coroczny konkurs robotyki. Zawody obejmują szereg zadań związanych z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i budową infrastruktury na symulowanej powierzchni Księżyca, mających na celu sprawdzenie umiejętności uczestników w zakresie technologii robotycznych i autonomicznych.

Zawody ARCh stanowiły dla naszego zespołu zupełnie nowe wyzwanie – zadania w ramach konkurencji często wymagały wykorzystania całkiem nowych umiejętności łazika jak i naszych operatorów. Jednak ta wielomiesięczna, ciężka praca każdego członka zespołu przyczyniła się do tego sukcesu – stwierdzili studenci biorący udział w robotycznej rywalizacji.

Wielkie chińskie maszyny TBM drążą najdłuższy tunel kolejowy w Polsce

Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki