Monarchowie w Małopolsce. Siedmiu królów w Auschwitz podczas 80. rocznicy wyzwolenia obozu
Prezydenci i królowie wieczorem wezmą udział w uroczystej kolacji w Starej Zajezdni z prezydentem Krakowa Aleksandrem Miszalskim.
Król i Królowa Belgii, Danii Hiszpanii, pary królewskie z Niderlandów, Norwegii, Szwecji oraz Monarcha Wielkiej Brytanii przyjadą do Polski, aby wspólnie z przywódcami państw z całego świata złożyć hołd wymordowanym podczas II Wojny Światowej więźniom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. To symbol największego okrucieństwa o bestialstwa, zagłady i ludobójstwa. Wśród światowych przywódców w obchodach weźmie udział m.in prezydent Francji Emanuel Macron, Włoch, Słowenii, Słowacji, prezydent i Kanclerz Niemiec, są ambasadorzy Meksyku, Argentyny, Nowej Zelandii czy Rwandy. Będzie także specjalna delegacja z USA: Steve Witkoff - specjalny Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód oraz Howard Lutnick - kandydat na stanowisko Sekretarza Handlu.
Czytaj także: Król Karol III w Krakowie. To z nimi spotka się przed głównym wydarzeniem. Znamy szczegółowy plan
Król Karol z kolei ma wylądować na lotnisku w Balicach w poniedziałkowy poranek, a potem według najnowszych informacji Super Expressu, zjeść lunch w Centrum Społeczności Żydowskiej przy ul. Miodowej, które powstało dzięki wsparciu i zaangażowaniu Monarchy Brytyjskiego. Zawsze, gdy Karol jest w Polsce odwiedza JCC. To właśnie on je oficjalnie otwierał w 2008 roku.
Oficjalne obchody w Auschwitz rozpoczną się w poniedziałek o godzinie 16. Będą przemawiać byli więźniowie, których w roku na rok jest coraz mniej. Dziś ocaleni to ludzie przeszło ludzie 90-letni.