Tak wyglądają uczelniane posterunki kierowania ruchem kolejowym

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak wyglądają uczelniane posterunki kierowania ruchem kolejowym

Symulator ruchu kolejowego na Politechnice Krakowskiej [AUDIO]

2019-01-22 19:00

Jak powinien się zachować dyżurny w sytuacji zagrożenia czołowego zderzenia dwóch pociągów? Między innymi taką wiedzę nabywają studenci Politechniki Krakowskiej na kierunku "transport" i specjalizacji "drogi kolejowe".

Wszystko dzięki nowo otwartemu Laboratorium Inżynierii Ruchu Kolejowego. Pomieszczenie składa się z kilku stanowisk, które są wiernym odzwierciedleniem stanowiska prawdziwego dyżurnego ruchu kolejowego.

- Pierwszy monitor pokazuje nam rozkład jazdy, z którego korzystamy. Drugi monitor łączność ze wszystkimi stacjami. Trzeci monitor ukazuje schemat, z którego korzystamy przy sterowaniu ruchem kolejowym, a monitor na górze to jest taki schematyczny obraz tego co dzieje się na stacji - mówi jeden ze studentów kierunku "transport" Bartłomiej Błażejowski.

Czytaj też: Chcesz dobrze zarabiać? Sprawdź TOP 5 zawodów, w których zrobisz karierę bez wyższego wykształcenia

PKP PLK przyznaje, że brakuje specjalistów którzy są przeszkoleni z obsługi sprzętu do kierowania ruchem kolejowym. Brakuje też osób z wiedzą jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.

- Możemy zasymulować na przykład awarię lokomotywy. Możemy symulować to, że pociąg zatrzyma się między węzłami i trzeba coś zrobić bo blokuje tor dla pozostałych. Możemy prowadzić pociąg, mówiąc skrajnie, nawet na czołowe zderzenie czyli przeciwny tor - mówi Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Andrzej Szarata.

Na specjalizacji "drogi kolejowe" Wydziału Inżynierii Lądowej PK jest obecnie 30 studentów i studentek.

Posłuchaj naszego materiału:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają