Szlak do Morskiego Oka zamknięty! Lawina wyrządziła ogromne szkody
Tatrzański Park Narodowy w porozumieniu z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zdecydował dzisiaj (3 lutego) o zamknięciu szlaku do Morskiego Oka, biegnącego od Palenicy Białczańskiej. Decyzja jest związana z zagrożeniem lawinowym i obowiązuje do odwołania. We wtorek (1 lutego) wieczorem do Morskiego Oka zeszła olbrzymia lawina, powodując ogromne szkody. Zwały śniegu zniszczyły między innymi płot w dolnej części schodków prowadzących nad jezioro oraz ogródek z urządzeniami do pomiarów meteorologicznych IMGW. Lawina zatrzymała się na tafli jeziora, powodując pęknięcia na znacznej jej powierzchni. Na szczęście w zdarzeniu nie ucierpieli ludzie. Niemniej w tym roku w Tatrach dochodziło już do tragedii związanych z lawinami. W sobotę (29 stycznia) dwie lawiny, które zeszły w rejonie Kasprowego Wierchu oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich spowodowały śmierć dwójki turystów.
PRZECZYTAJ: Utknęli z małym dzieckiem w środku śnieżycy. Opisali dramatyczne przeżycia
- Siła lawiny, która zeszła do Morskiego Oka, była na tyle duża, że zniszczone zostały m.in. dwa słupy z piktogramami i z tabliczkami kierunkowymi, płot w dolnej części schodków prowadzących nad jezioro, ogródek z urządzeniami do pomiarów meteorologicznych IMGW. Tafla popękała na znacznej powierzchni, a grubość lodu wynosi obecnie około 50 cm. Inne straty będzie można ocenić po ustabilizowaniu się warunków pogodowych. Lawina oderwała się w górnej części Marchwicznego Żlebu około 100-150 m poniżej Marchwicznej Przełęczy, na całej szerokości żlebu. Obecnie nie ma możliwości zejścia bezpośrednio nad jezioro, co nie byłoby także bezpieczne - poinformował Tatrzański Park Narodowy.
SPRAWDŹ: Oświęcim. Nikt nie odpowiadał na pukanie, więc policjanci weszli siłą. Uratowali życie 38-latce
Obecnie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego. To oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze są niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.