W lasach rozpoczęło się właśnie rykowisko, czyli okres godowy jeleni szlachetnych. W naszym kraju zaczyna się on w drugiej połowie września i z reguły trwa około miesiąc. Samce jeleni, które do tej pory żyły w odosobnieniu, odważnie wychodzą na śródleśne łąki i poszukują partnerek. Jak relacjonują Lasy Państwowe, "powietrze przepełnione jest piżmowym zapachem jeleniego potu. Wystarczy jedna łania, aby samce zapomnieli o otaczającym świecie. Byki podążają za łaniami w rui, aby zabiegać o ich względy, a później za wszelką cenę bronić swych chmar".
Nazwa rykowiska pochodzi od głośnych odgłosów wydawanych przez jelenie. Przyprawiające o dreszcze odgłosy zazwyczaj pojawiają się o poranku, a rozpoczyna je byk zwany organistą. Zaraz po nim odpowiadają mu inne byki, które chcą konkurować o względy samic.
- Jeżeli w pobliże chmary pilnowanej przez byka stadnego zbliży się inny byk, rozpoczyna się misterny rytuał walki o względy łań. Początkowo rywale w tzw. marszu równoległym prezentują swe największe atuty - potęgę sylwetki i poroża oraz swój intensywny zapach. Bywa tak, że już na tym etapie jeden z rywali odpuszcza. Jednakże, jeżeli to nie przyniesie efektu, dochodzi do bezpośredniego starcia byków. W trakcie walk ich wieńce krzyżują się i splatają, a niekiedy ostre zwieńczenia poroży zadają bolesne ciosy w tułów rywala. Wygrany byk obejmuje władzę nad chmarą i ma możliwość przekazania swych genów. Przegrany rywal, o ile nie polegnie na polu bitwy, a tak też może się zdarzyć, odchodzi z niczym - czytamy w komunikacie Lasów Państwowych.
Samce jeleni po wyczerpujących godach, w trakcie których mogą stracić nawet 25% masy ciała, zaszywają się w swe leśne ostoje. Po około 34 tygodniach od rykowiska na świat przychodzi nowe pokolenie jeleni. Jak wygląda rykowisko? O jakich odgłosach mowa? Zobacz na poniższym, niezwykłym filmie: