Tego dnia świat się zatrzymał. Miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od narodowości czy stosunku do religii, skierowały swój wzrok na Watykan, gdzie miał miejsce pogrzeb zmarłego sześć dni wcześniej papieża Jana Pawła II. Niektóre źródła wskazywały, że 8 kwietnia 2005 r. do Rzymu mogło przybyć nawet 5 milionów pielgrzymów! Oczywiście dużo więcej oglądało relację z uroczystości w telewizji. W Polsce śledziło ją ponad 20 milionów telewidzów.
W pogrzebie Jana Pawła II wzięło udział ponad 200 zagranicznych przywódców, w tym 4 królów, 5 królowych i ponad 70 prezydentów. Królową brytyjską reprezentował książę Walii, a dzisiaj król Karol III. Nie zabrakło oczywiście polskiej delegacji, której przewodził ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z małżonką.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00. Przewodniczył im ówczesny Dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Joseph Ratzinger. Jedenaście dni później został on wybrany na kolejnego papieża i tym samym następcę Jana Pawła II. Nabożeństwo prowadzone było w języku łacińskim; modlono się również po włosku, francusku, polsku, niemiecku, w języku suahili, tagalskim i po portugalsku.
Msza święta pogrzebowa odbyła się na placu św. Piotra, gdzie ustawiono trumnę z ciałem Jana Pawła II. Znajdowała się ona w pozycji "głową do ołtarza", co jest zwyczajem typowym dla pochówków osób duchownych, nie tylko papieża, ale nawet zwykłych księży. Na trumnie ustawiono otwartą księgę liturgiczną, która jednak w pewnym momencie została zamknięta przez wiatr. Obraz ten uznano za symboliczne zamknięcie "księgi życia" papieża Polaka. Mszę świętą pogrzebową koncelebrowało 140 kardynałów oraz patriarchów katolickich Kościołów wschodnich.
Gdzie spoczywa św. Jana Paweł II?
Choć uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II były wydarzeniem masowym, świadkami najważniejszej ich części, czyli złożenia ciała do grobowca, mogli być tylko nieliczni. Ciało zmarłego papieża początkowo spoczęło w krypcie w podziemiach bazyliki Świętego Piotra. Świadkami tego wydarzenia byli najbliżsi współpracownicy biskupa Rzymu, w tym jego sekretarz Stanisław Dziwisz oraz mistrz papieskich ceremonii liturgicznych abp Piero Marini. Zgodnie z tradycją ciało pochowano w aż trzech trumnach. Pierwsza była wykonana z symbolizującego nieśmiertelność drzewa cyprysowego, druga z cynku, a trzecia z drzewa orzechowego. W środku znalazły się przedmioty związane z pontyfikatem papieża Polaka, w tym medale wybite w czasie, gdy sprawował on funkcję biskupa Rzymu.
Po beatyfikacji ciało Jana Pawła II zostało przeniesione do Kaplicy św. Sebastiana bazyliki Świętego Piotra. Znajduje się tam do dzisiaj. Na płycie nagrobnej umieszczono tylko prosty napis po łacinie, zawierający papieskie imię Jana Pawła II.
