Taka informacja tuż przed świętami! Trzęsienie ziemi w Kościele. Decyzje wiernych jak policzek dla instytucji

i

Autor: Shutterstock

Problem Kościoła

Taka informacja tuż przed świętami! Trzęsienie ziemi w Kościele. Decyzje wiernych jak policzek dla instytucji

2023-12-21 10:56

Opublikowany przez świętami Bożego Narodzenia raport dotyczący życia religijnego Polaków nie jest specjalnie optymistyczny dla Kościoła katolickiego. Co prawda odsetek wiernych przychodzących na niedzielną mszę jest nieco wyższy niż w trakcie pandemii, jednak inny ważny wskaźnik spadł w dramatyczny sposób. Wierni coraz rzadziej przystępują do tego sakramentu.

Fatalne wiadomości dla Kościoła. Dramatyczny spadek liczby małżeństw

Instytut Statystki Kościoła Katolickiego kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia opublikował raport dotyczący życia religijnego Polaków. Zestawienie zostało opracowane na podstawie danych z liczenia wiernych, przeprowadzonego w październiku 2022 r. oraz na podstawie informacji z parafii dotyczących udzielonych sakramentów. Jedna ze statystyk powinna szczególnie martwić hierarchów. Chodzi o liczbę małżeństw. W 2022 r. przed ołtarzem stanęło 87 899 par i jest to najniższy wynik od niepamiętnych czasów. W dodatku "pękła" psychologiczna bariera wyznaczana liczbą 100 tysięcy.

Dla porównania w 2021 r. sakrament małżeństwa w Polsce udzielono 103 807 razy. W 2020 r. wskaźnik małżeństw ledwo przekroczył 91 tysięcy, lecz był to rok pandemiczny, gdy ze względu na obostrzenia wiele par zdecydowało się na przełożenie uroczystości. O tym, z jak dużym kryzysem mamy do czynienia świadczą statystyki z wcześniejszych lat. W 2019 r. zawarto około 125 tysięcy małżeństw kościelnych, w 2008 r. - 177 tysięcy małżeństw, a w 1990 r. - ok. 230 tysięcy małżeństw. Postawa wiernych w tym zakresie mocno wpływa też na kurczące się zarobki duchownych.

Gdzie zawiera się najwięcej małżeństw?

Pod względem liczby zawieranych małżeństw w 2022 r. przodowały: archidiecezja krakowska, archidiecezja katowicka oraz diecezja tarnowska. Poza diecezją podległą biskupowi polowemu Wojska Polskiego, najmniej małżeństw udzielono na terenie: diecezji legnickiej, diecezji drohiczyńskiej, diecezji bydgoskiej oraz diecezji toruńskiej. Niemal wszystkie kościelne jednostki administracyjne zanotowały spadek w liczbie udzielonych małżeństw. Jedyną rzymsko-katolicką diecezją, w której liczba udzielonych małżeństw wzrosła w porównaniu z 2021 r. jest diecezja świdnicka.

Tutaj kościoły wypełniają się co niedzielę. To najpobożniejsze diecezje w Polsce

Cracovia pożegnała Janusza Filipiaka
Sonda
Chodzisz regularnie do kościoła?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki