Śmiertelna pułapka w Tatrach. Najbliższy tydzień (22-26.08.22) w Tatrach zapowiada się ze zmienną, dynamiczną i gwałtowną pogodą. Synoptycy przestrzegają turystów przed wyładowaniami i potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem.
- Pamiętajmy, że po obfitych opadach w weekend, część szlaków może być pod wodą, szczególnie tam, gdzie musimy przekraczać cieki wodne. Gdzieniegdzie będzie dużo błota - wymienia przewodnik i edukator z Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając w rozmowie z PAP. Szczególnie niebezpiecznie może być na Ścieżce nad Reglami (pieszy szlak turystyczny, zachodnia strona Tatr), czy Czerwonej Przełęczy (pomiędzy Sarnią Skałą a Suchym Wierchem).
Polecamy: Małopolska: Gwałtownie wzrosła liczba samobójstw. Kobiety i najmłodsi szczególnie zagrożeni
Niebezpieczna pogoda w Tatrach. Przewodnik wymienia podstawy
Zając punktuje kilka podstawowych zasad, których niezniechęceni pogodą turyści powinni przestrzegać - nie tylko w bieżącym, pogodowo niebezpiecznym tygodniu. Warto je zapamiętać.
W czasie burz pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa: wychodzimy wcześnie rano, sprawdzamy prognozę i monitorujemy sytuację pogodową używając np. aplikacji burzowych. Do plecaka warto zabrać pelerynę, dodatkowe ubranie i herbatę w termosie
Jeśli burza zastanie nas już na szlaku, nie wolno przebywać na graniach, szczytach i blisko metalowych sztucznych ułatwień jak drabinki czy łańcuchy. O micie nt chowania pod drzewami też należałoby zapomnieć.
Ulewne deszcze i burze spodziewane są w Tatrach do wtorku. Środa i czwartek mają przynieść zmianę pogody, jednak po bezchmurnych porankach w ciągu dnia zachmurzenie będzie rosło. Mogą się wypiętrzać ciężkie, kłębiaste chmury, z których mogą utworzyć się konwekcyjne burze, lokalnie o gwałtownym przebiegu. Na piątek z kolei zapowiadana jest bezchmurna pogoda, bez opadów i ta tendencja ma utrzymać się również w weekend. Pod koniec wakacji także do Tatr wrócą upały.
Rok temu na Giewoncie zginęły cztery osoby
Przypomnijmy, że w poniedziałek mija trzecia rocznica gwałtownych wyładowań na Giewoncie; wtedy to zginęły 4 osoby rażone pod krzyżem piorunem. Poza nimi, aż 150 osób zostało rannych. O tragicznym wydarzeniu przeczytasz więcej w naszym materiale: TUTAJ.