Tatry. Synoptycy ostrzegają przed mrozem i zamieciami! Prognoza pogody na weekend (11-13.02.2022)
W piątek (11 lutego) w niższych partiach Tatr mają panować dodatnie temperatury. W Zakopanem termometry pokażą 5 st. Celsjusza, a w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Chochołowskiej o jeden stopień Celsjusza mniej. Zupełnie inne warunki termiczne będą panować w Dolinie Pięciu Stawów (-3 st. Celsjusza) oraz na Kasprowym Wierchu (- 5 st. Celsjusza). W tych miejscach synoptycy spodziewają się również opadów śniegu. W sobotę (12 lutego) opady białego puchu już ustaną, jednak na Kasprowym i w Dolinie Pięciu Stawów spodziewane są zamiecie, a temperatura spadnie w tych miejscach o około trzy stopnie Celsjusza. Ochłodzenie będzie jeszcze mocniej odczuwalne w Dolinie Chochołowskiej, gdzie temperatura w porównaniu z piątkiem spadnie aż o pięć stopni Celsjusza. Zgodnie z prognozami, sobota będzie najmniej korzystnym dniem na wycieczkę w Tatry podczas najbliższego weekendu.
PRZECZYTAJ: Huknęła oplem w 68-letnią kobietę na pasach! Tragedia w Małopolsce
Przewidywania synoptyków wskazują, że najpogodniejszym dniem najbliższego weekendu w Tatrach będzie niedziela (13 lutego). Tego dnia w większości najpopularniejszych tatrzańskich miejsc na niebie dominować będzie słońce. Czas nasłonecznienia w Zakopanem, Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Kościeliskiej wyniesie aż 9 godzin. Chmury trochę częściej pojawią się w Dolinie Pięciu Stawów i na Kasprowym Wierchu. Temperatury wrócą do wartości notowanych w piątek. W niedzielę nie są spodziewane jakiekolwiek opady, wycieczki może natomiast utrudnić wiatr. Na Kasprowym i w Dolinie Pięciu Stawów jego podmuchy osiągną prędkość około 30 km/h.
ZOBACZ: Dramat na stoku w Witowie! 13-latek przerwał siatki i zderzył się z budynkiem [ZDJĘCIA]
Obecnie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. To oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.
Wywołanie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze są niekorzystne.
Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.