Tęczowy Piątek

i

Autor: nancydowd / CC0 / pixabay.com Tęczowy Piątek

Tęczowy Piątek: Lekcje o LGBTQI w szkołach w całej Polsce. Małopolska kurator protestuje

2018-10-26 11:33

W ponad 200 szkołach w całej Polsce zorganizowane zostaną lekcje o LGBT. Tęczowy Piątek to inicjatywa Kampanii Przeciwko Homofobii. Tego typu lekcje nie wszystkim jednak przypadły do gustu. Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak deklaruje sprzeciw: "Nie ma na to mojej zgody i ufam, że także Nauczycieli i Dyrektorów Szkół" - pisze na Twitterze.

Tęczowy Piątek

i

Autor: nancydowd / CC0 / pixabay.com Tęczowy Piątek

"Tęczowy piątek" w szkołach

W piątek, 26 października, w całej Polsce odbywa się akcja Tęczowy Piątek, której celem jest pokazanie, że szkoła jest miejscem dla wszystkich. Nie wszyscy popierają tego typu akcje w publicznych szkołach. Małopolska kurator oświaty sprzeciwia się obchodzonemu w szkołach "Tęczowemu piątkowi". Niektórzy rodzice są oburzeni, a Ordo Iuris sprawdza, czy w szkołach organizujących "Tęczowy Piątek" naruszono prawo.

Zobacz: Kraków: Ruszył proces w trybie wyborczym. Majchrowskiego pozwał premiera Morawieckiego

"26 października 2018 roku, to zwykły dzień pracy szkół. Nie ma żadnego powodu, aby Uczniowie w imię niszczącej ideologii byli poddawani indoktrynacji"- pisze na Twitterze Barbara Nowak.

Akcja "rodzi poważne wątpliwości"

"Organizowane 26 października w ponad 200 szkołach wydarzenie nazywane "Tęczowym Piątkiem" rodzi poważne wątpliwości co do zgodności z prawem jego przebiegu. Działania Ordo Iuris mają związek z docierającymi do Instytutu, niepokojącymi informacjami na ten temat. Wynika z nich, że w niektórych szkołach uczniowie, którzy w piątek będą posiadali akcesoria lub elementy odzieży odnoszące się do symboliki używanej przez ruchy LGBT, otrzymają przywileje takie jak np. zwolnienie z kartkówek. Instytut zwraca uwagę, że "Tęczowy Piątek" może naruszać konstytucyjne prawa rodziców oraz prawo oświatowe. Możliwość zapewnienia wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców jest bowiem wprost zapisana w Konstytucji. Jednocześnie działalność na terenie szkoły stowarzyszeń, czy innych organizacji pozarządowych wymaga zgody rady rodziców. Do Instytutu Ordo Iuris wpływają zgłoszenia od rodziców w związku z piątkową akcją aktywistów LGBT " - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Twitterze Ordo Iuris.

Ordo Iuris zachęca rodziców, którzy nie wyrażają zgody na udział ich dzieci w "Tęczowym Piątku” do wypełniania oświadczenia, które mogą skierować do władz szkoły.

"Szkolne święto równości i akceptacji"?

Organizatorem wydarzenia, które w Polsce odbywa się już po raz trzeci, jest Kampania Przeciw Homofobii. W tym roku akcja odbędzie się aż w 211 szkołach na terenie całego kraju. Na szkolnych korytarzach pojawią się plakaty w tęczowych barwach, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja oraz otwartość na osoby LGBTQI. Ma to przede wszystkim na celu, by młode osoby LGBTQI, czyli lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe mogły poczuć, że w szkole jest miejsce także dla nich.

Jak informuje KPH, z badań wynika, że w każdej klasie znajduje się co najmniej jedna osoba o odmiennej orientacji seksualnej, i aż 70 procent z nich doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, z czego w 30 procentach doszło do niej właśnie w szkole.

Akcja ta organizowana jest w Polsce już po raz trzeci. Tęczowy Piątek 2018 zorganizowany zostanie również w szkołach. Warto podkreślić, że to same szkoły decydowały o przyłączeniu się do akcji. Organizatorzy nie podają jednak, które placówki dokładnie biorą udział w Tęczowym Piątku ze względów bezpieczeństwa. W piątek opublikowana zostanie mapa z zaznaczonymi miejscowościami, w których szkoły biorą udział w Tęczowym Piątku.

Czytaj też: Kraków: Ukraińcy prali brudne pieniądze. Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą

Oglądaj "Policjantki i Policjantów"!:

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

 


 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki