Ten film wchodzi do kin dokładnie w rocznicę śmierci Jana Pawła II. "21.37", czyli godzina, która wstrzymała świat

2025-04-02 6:12

20 lat po śmierci papieża Jana Pawła II do polskich kin wchodzi film dokumentalny "21.37" - opowieść, o tym jak Polacy przeżyli odejście ukochanego papieża. Cały kraj na wiele dni stanął w miejscu, pogrążony w żałobie, zapominając o codziennych waśniach i problemach.

Ten film wchodzi do kin dokładnie w rocznicę śmierci Jana Pawła II. 21.37, czyli godzina, która wstrzymała świat

i

Autor: ADAM NOCON / SUPER EXPRESS (2), ANDRZEJ ZBRANIECKI / SUPER EXPRESS, PIOTR GAJEK / SUPER EXPRESS, Rafael Film / materiały prasowe Do kin w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II wchodzi film "21.37".
Super Express Google News

Film "21.37". Premiera. O czym jest?

21.37 to opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. - To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 r., było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy. Zatrzymał się czas, ustały kłótnie, Polacy zaczęli mówić lepszym językiem, nagle dostrzegli wokół siebie innych dobrych ludzi i dobre emocje – czytamy w opisie filmu.

Film "21.37" - gdzie obejrzeć?

Premierę zaplanowano na środę, 2 kwietnia, czyli 20. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Film będzie wyświetlany w kinach sieci Helios, Multikino, Cinema City, a także w kinach studyjnych.

Kto jest reżyserem filmu "21.37"?

Reżyserem i scenarzystą filmu "21.37" jest Mariusz Pilis. To twórca filmów dokumentalnych, takich jak „Historia o jednej zbrodni” (o rodzinie Ulmów) ; „List z Polski” (o katastrofie smoleńskiej) ; „Cena prawdy” (o wojnie w Czeczenii), a także „Teraz i w godzinę śmierci” ; „Bunt stadionów” czy „Zapach Raju”.

W ostatnich Jan Paweł II był wielokrotnie bohaterem filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego życie i pontyfikat inspirowało zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych. W Karola Wojtyłę wcielali się m.in. Piotr Adamczyk i hollywoodzki gwiazdor Jon Voight.

Tytuł najnowszego filmu dokumentalnego nawiązuje do godziny 21.37, w której osobisty lekarz papieski Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Jana Pawła II. Karol Wojtyła zmarł w 9666. dniu swojego pontyfikatu. Informację o śmierci papieża przekazał 2 kwietnia 2005 r. na placu świętego Piotra abp Leonardo Sandri.

WAŁĘSA O BLISKIEJ RELACJI Z PAPIEŻEM!

Najdrożsi bracia i siostry, o godz. 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego.

- powiedział abp Sandri.

Pogrzeb Jana Pawła II. Ponad 20 milionów Polaków przed telewizorami

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 r. Uczestniczyło w niej na placu św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele różnych religii światowych, w tym duchowni islamscy i żydowscy. Uroczystość pogrzebową Jana Pawła II, według badań Nielsen Media Research, śledziło nawet 21,5 mln Polaków. W Rzymie wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z włoskim napisem santo subito („święty natychmiast”). 27 kwietnia 2014 r. Jan Paweł II został ogłoszony świętym i włączony w poczet świętych Kościoła katolickiego.

Żałoba narodowa w Polsce po śmierci Jana Pawła II

Śmierć papieża Jana Pawła II poruszyła miliony Polaków, także tych niewierzących. Od 3 do 8 kwietnia w Polsce obowiązywała żałoba narodowa. Żałoba narodowa została ogłoszona w wielu państwach, ale często na krótszy czas. W tym czasie w miastach odwoływano zaplanowane seanse filmowe, przedstawienia teatralne oraz wszelkie inne imprezy rozrywkowe. Stacje telewizyjne całość lub większość czasu antenowego poświęcały aktualnym wydarzeniom w Watykanie i wspomnieniom o zmarłym papieżu. Część polskich stacji całkowicie wstrzymała emisję swoich programów do poniedziałku, 4 kwietnia. Wszystkie stacje wstrzymały emisję reklam. Przez cały żałobny tydzień polskie telewizje muzyczne prezentowały spokojną, stonowaną muzykę.

Jan Paweł II – sylwetka

Papież Jan Paweł II przyszedł na świat jako Karol Wojtyła. Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Kiedy został wybrany na urząd biskupa Rzymu, znaczenie tego małopolskiego miasta znacznie wzrosło w kulturze i świadomości Polaków.

16 października 1978 został wybrany na papieża po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po zaledwie 33. dniach pontyfikatu. Imiona Jan Paweł przyjął, aby uhonorować swojego poprzednika. Jan Paweł II był pierwszym - i jak dotąd jedynym - papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach (od czasu pontyfikatu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Miał wówczas 58 lat i został wybrany najmłodszym papieżem od czasu Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lata. Następcą Jana Pawła II został niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, który przyjął imię Benedykt XVI.

CZYTAJ TEŻ: Kompletnie nieznane fakty z życia Jana Pawła II! Słynna polska aktorka zdecydowała się to ujawnić

Sonda
Jak oceniasz pontyfikat Jana Pawła II?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki