Krakowskie zapusty 2020 - co to takiego?
Zapusty, inaczej zwane też karnawałem, to okres poprzedzający Wielki Post. Karnawał z włoskiego ‘carnevale’ oznacza „pożeganie z mięsem”, „mięso żegnaj. Zapusty zaczynają się w Święto Trzech Króli, a kończą w Środę Popielcową. Od dawien dawna karnawał był uprzywilejowaną porą do organizacji wszelkiego rodzaju uczt i widowisk. W oczekiwaniu na Wielki Post ludzie spędzali czas na zabawie i hulankach.
Karnawał to również okres sutych biesiad i uczt . Żegnając zapustne dni, ludzie zapełniali swoje stoły najróżniejszymi daniami i słodkościami. Wśród najbardziej tradycyjnych łakoci znaleźć można smażone na głębokim tłuszczu pączki czy chrusty.
Krakowskie Zapusty 2020: Atrakcji nie zabraknie!
Krakowskie Zapusty bardzo mocno nawiązują do przeszłości oraz tradycji. W tym roku program Zapustów powraca do swojej pierwotnej formuły - będzie więc zajadanie świeżego, chrupiącego chrustu i karnawałowe tańce.
Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie przez cały dzień będą serwować tradycyjny ostatkowy chrust i róże karnawałowe. Co ważne, faworki będą wegetariańskie, bo smażone na roślinnym oleju. W ciągu dnia odbędą się warsztaty smażenia chrustu oraz kilka pokazów tanecznych w wykonaniu uczniów z XXX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Roztańczeni licealiści zaproszą także odwiedzających Zapusty krakowian i turystów na krótkie warsztaty taneczne z potańcówką. To świetna okazja, by po zjedzeniu chrustu spalić słodkie kalorie w ruchu, tańcząc krakowiaka. Warsztaty odbędą się o godz. 11.30, 12.30 oraz 14.30.
„Pączki, kawa oraz chrusty - na Krakowskie przyjdź zapusty”
W trakcie Zapustów pojawi wielu wystawców i producentów z regionu. Na tych, dla których chrust to za mało, czekać będą inne słodkości oraz kawa. Krakowianie i turyści będą mogli także zaopatrzyć się w tradycyjne krakowskie produkty posiadające certyfikaty Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Na miejscu będzie można także zakupić pierogi i krokiety, naturalne soki i sery.
Na Zapustach pojawią się także przedstawiciele Wodociągów Krakowskich, którzy promować będą kranowiankę, czyli po prostu wodę z kranu, która doskonale nadaje się do picia. Nie zabraknie ekostrefy i zabaw dla dzieci.