Brama w Gorce - jakie atrakcje czekają na odwiedzających?
To miejsce warto polecić rodzinie i przyjaciołom. Jest świetnym pomysłem na weekend i nie tylko. Nie zapłacimy tam jak za zboże! Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne „Brama w Gorce” między Długą Polaną w Nowym Targu a Waksmundem powstało - jak twierdzą jego przedstawiciele - "z myślą o osobach poszukujących aktywnych form spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych okolicznościach przyrody". Jego niewątpliwie największą atrakcją jest ścieżka w koronach drzew, która powstała jako jedna z pierwszych w naszym kraju, dzięki czemu nie trzeba już podróżować do naszych sąsiadów, by odbyć niecodzienny "spacer w chmurach".
Trasa widokowa w koronach drzew jest częścią większej całości, na którą składają się m.in. ścieżka edukacyjna, 40-metrowy tunel, bacówka, wieże widokowe, plac zabaw część gastronomiczna i rekreacyjna, a także pawilon edukacyjny poświęcone lokalnej przyrodzie i kulturze. Dodatkowo organizowane są ekspozycje okolicznościowe i imprezy plenerowe, pokazy, warsztaty i wystawy.
Budowa kompleksu rozpoczęła się w 2020 roku i kosztowała 24 miliony złotych. Otwarcie Bramy w Gorcach odbyło się w czerwcu 2023 roku.
"Naszym głównym celem było stworzenie unikalnego miejsca, które umożliwi czerpanie przyjemności z odkrywania lokalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych występujących naturalnie wzdłuż doliny potoku Kowaniec" - tłumaczą przedstawiciele Bramy w Gorce.
Brama w Gorce doceniana nawet poza Polską
Mimo, iż ten popularny kompleks na Podhalu istnieje od niespełna roku, już doczekał się wielu przychylnych opinii, zarówno w Polsce jak i za granicą. Pisał o niej m.in. "National Geographic", odwiedziła go również ekipa "Pytania na śniadanie". Słowacki portal Zlavomat specjalizujący się w promowaniu największych atrakcji turystycznych, uznał Bramę w Gorce jako "nową przyrodniczą atrakcję w Polsce", wskazując na unikalne połączenie piękna natury z możliwościami edukacyjnymi.
Brama w Gorce - ceny biletów
Za wstęp do Bramy w Gorce trzeba zapłacić 65 złotych - tyle kosztuje bilet normalny. 50 złotych zapłacą dzieci w wieku od 3 do 14 lat i seniorzy powyżej 65 roku życia. Na ulgi mogą również liczyć mieszkańcy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz większe grupy - zarówno rodziny z dziećmi, jak i grupy zorganizowane. Bilety można kupuć zarówno na miejscu jak i online.
Organizatorzy apelują, żeby wziąć ze sobą gotówkę, gdyż mogą wystąpić problemy z zasięgiem, a co za tym idzie - z płatnościami bezgotówkowymi.
Więcej informacji dotyczących Bramy w Gorce można znaleźć na stronie internetowej www.bramawgorce.com.