Lista ras agresywnych powstała w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Ma ona formę aktu prawnego, a konkretnie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wykaz raz uznawanych za agresywne liczy 11 pozycji. Lista powstała po konsultacji ze Związkiem Kynologicznym w Polsce. Nie ma na niej wielu ras powszechnie uznawanych za groźne, takich jak bulterier czy doberman.
Utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga posiadania zezwolenia. We wniosku o udzielenie takiego zezwolenia trzeba wpisać między innymi płeć psa, sposób jego oznakowania i opisać warunki, w jakich zwierzę będzie utrzymywane. Trzeba też złożyć oświadczenie, że warunki i sposób utrzymania psa wykluczają możliwości niekontrolowanego opuszczenia miejsca stałego pobytu oraz dostęp osób trzecich, a właściciel zna zasady i warunki zachowania zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy utrzymaniu psa dla zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi.
Warto podkreślić, że umieszczenie w wykazie ras agresywnych nie oznacza, że wszystkie psy reprezentujące tę rasę sprawiają problemy. W tej kwestii sporo zależy od posiadacza zwierzęcia. Niebezpieczeństwo wynikające z posiadania psa określonej rasy często wynika z braku wiedzy właściciela, zaniedbań w procesie wychowawczym lub celowego szkolenia psa do agresywnych zachowań.
Każdy przyszły właściciel psa rasy uznawanej za skłonną do agresji powinien przeanalizować swoje możliwości oraz poświęcić odpowiednio dużo czasu na edukację i pracę z psem, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń. Wszystkie rasy uznawane w Polsce za agresywne znajdzie w poniższej galerii.