- Drogi dojściowe do schronisk (jak Dolina Kościeliska czy Chochołowska) są całe pokryte lodem. Powyżej górnej granicy lasu pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana, miejscami śnieg jest grząski i przepadający, a w innych miejscach twardy i zmrożony. Dodatkowym utrudnieniem są zawieje i zamiecie śnieżne ograniczające widzialność i utrudniające orientację w terenie co może być przyczyna pobłądzeń. Odradzamy w dniu dzisiejszym wszelkich wyjść w góry - informują w swoim komunikacie pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W związku z silnymi porywami wiatru, na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. Z tego powodu zamknięty jest szlak zielony z Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej oraz szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem.
Nie kursuje też kolej linowa na Kasprowy Wierch, a przejazd przez most graniczny na Łysej Polanie możliwy jest tylko dla samochodów osobowych.
Tatrzański Park Narodowy przypomina też, że na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. "Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi".
Czytaj też >>> Tragiczny finał poszukiwań zaginionej kobiety. Policja ujawniła jej zwłoki
Bezpieczeństwo w Tatrach. Porady TPN:
- należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN
- unikaj samotnych wyjść w góry.
- wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie
- nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.
- trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem
Polecany artykuł: