Trąba powietrzna w Małopolsce. Spektakularne wideo! Mapa alertów świeci się na czerwono

i

Autor: Sunrae/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Załamanie pogody

Trąba powietrzna w Małopolsce. Spektakularne wideo!

2024-07-11 15:20

Do Małopolski dotarło gwałtowne załamanie pogody. Po kilku upalnych dniach nad regionem pojawiły się burze z piorunami, którym towarzyszy silny wiatr. W miejscowości Naprawa (powiat suski) zaobserwowano potężną trąbę powietrzną. Większość województwa jest objęta czerwonym, czyli najwyższym alertem IMGW! Przebywanie na otwartej przestrzeni może być bardzo niebezpieczne.

Trąba powietrzna w Małopolsce. Spektakularne wideo!

Po kilku dniach z afrykańskimi upałami, do Małopolski dotarło załamanie pogody. Niebo poczerniało od burzowych chmur, widoczne są wyładowania atmosferyczne i wzmógł się porywisty wiatr. Dochodzą już pierwsze sygnały o lokalnych podtopieniach i powalonych drzewach. W miejscowości Naprawa pod Jordanowem (powiat suski) zaobserwowano trąbę powietrzną. Nagrania wideo tego zjawiska trafiły do sieci. Zostały udostępnione między innymi przez Łowców Burz oraz portal Małopolska Alarmowo. Lej ma kilkadziesiąt metrów wysokości.

To zjawisko pogodowe tworzy się na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Na skutek niższego ciśnienia powietrze wznoszące się wewnątrz leja kondensacyjnego ochładza się szybciej wraz ze wzrostem wysokości, niż wznoszące się powietrze o wyższym ciśnieniu, znajdujące się dalej od środka wiru. Przy założeniu, że wznoszące się powietrze ma taką samą wilgotność w całej objętości, powietrze bliżej środka leja osiąga punkt rosy na mniejszej wysokości niż powietrze znajdujące się dalej. Dalsze wznoszenie powietrza doprowadza do kondensacji i powstania widocznej chmury. Ponieważ ciśnienie jest najniższe w osi wiru, im dalej od tej linii, tym wyżej znajduje się punkt rosy wznoszącego powietrza – stąd bierze się charakterystyczny kształt lejaPoniżej dalsza część artykułu.

Seria eksplozji wstrząsnęła Krakowem. Rafał K. sprawił, że na mieszkańców padł blady strach

Mapa alertów IMGW świeci się na czerwono. Zagrożona jest większość Małopolski

Według danych IMGW, Małopolska jest obecnie jednym z najbardziej zagrożonych burzami województw w kraju. Mapa alertów świeci się na czerwono. To trzeci, czyli najwyższy stopień ostrzeżeń meteorologicznych. Nieco lepsza sytuacja jest tylko w zachodniej i północno-zachodniej części Małopolski, gdzie obowiązuje pomarańczowy alert pogodowy związany z burzami. Wprowadzone przez IMGW ostrzeżenia obowiązują do godz. 20.00 w czwartek, 11 lipca.

Podczas występowania burz należy ograniczyć aktywność na zewnątrz. Bardzo niebezpieczne jest zwłaszcza wchodzenie do lasów, parków oraz innych terenów zalesionych. Porywisty wiatr oraz pioruny mogą powodować łamanie się drzew, które w konsekwencji mogą spadać na ludzi. Jest to śmiertelne niebezpieczeństwo! W czasie występowania zagrożeń pogodowych należy zabezpieczyć mienie, ale przede wszystkim zapewnić opiekę osobom szczególnie narażonym na niebezpieczeństwo, takim jaki dzieci oraz seniorzy.

Sonda
Czy stosujesz się do zaleceń z alertów RCB?
Dramat pod Krakowem. 32-latek zaatakował byłą partnerkę śrubokrętem. Zrobił to na oczach świadków

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki