W całej Polsce akcja obejmuje 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. Trafi ona do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie spreparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Parametry pozyskanej krwi zostaną przekazane do Centrum Organizacji i Koordynacji Transplantacji "Poltransplant".
- Mamy nadzieję, że większość mam rodzących w szpitalach wesprze naszą ideę i przekaże krew pępowinową na cele publiczne. Ten wielki dar serca pomoże nam zwiększyć zasoby przechowywanej krwi pępowinowej, która jest cennym materiałem do przeszczepień - mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Krew pępowinowa pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po "odpępnieniu" dziecka. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Komórki macierzyste mają z kolei olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Do dziś na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego większość u dzieci.
W akcji biorą udział następujące krakowskie placówki:
Szpital Położniczo-Ginekologiczny przy ul. Ujastek 3 (krew można oddawać w danich 13-15.11)
Szpital przy ul. Siemiradzkiego 1 (14-16.11)
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego (13-15.11)
Więcej szczegółów dotyczących krwi pępowinowej znajdziecie na stronie Polskiego Banku Komórek Macierzystych.