Emigranci z Afryki

i

Autor: Vito Manzari, wikipedia.pl CC Emigranci z Afryki

Uchodźcy w Polsce: Czy trafią do Krakowa? [AUDIO]

2015-09-09 11:43

Polska zobowiązała się do przyjęcia dwóch tysięcy emigrantów, choć według nieoficjalnych informacji, liczba ta może się zwiększyć nawet do 11,5 tysiąca osób. Czy uchodźcy trafią również do Krakowa?

Na terenie kraju istnieje 11 ośrodków dla uchodźców. To tam mają być kierowani w pierwszej kolejności. W Krakowie, jak i w całej Małopolsce, takiego ośrodka nie ma.

Jak informuje Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, przyjmowanie uchodźców będzie rozłożone na dwa lata. - To nie jest tak, że nagle przyjedzie tutaj dwa tysiące imigrantów. Pierwsze grupy przyjadą w przyszłym roku i trafią do ośrodków dla uchodźców na terenie kraju - wyjaśnia. Imigranci mają być szczegółowo weryfikowani.

Archidiecezja Krakowska odpowie na wezwanie papieża

Ojciec Święty Franciszek zaapelował do parafii, wspólnot zakonnych, do klasztorów i sanktuariów w całej Europie o "konkretne wyrażenie Ewangelii i przyjęcie po jednej rodzinie uchodźców".

W tej sprawie zabrał głos również Episkopat Polski. "Kościół katolicki w Polsce - w sposób szczególny w Roku Miłosierdzia wezwany do świadczenia pomocy innym ludziom - z całą pewnością zrobi dla uchodźców wszystko, co w jego mocy, aby ulżyć ich dramatycznej sytuacji" - czytamy w komunikacie prezydium KEP.

Czy krakowskie parafie i klasztory odpowiedzą na te wezwania? - Już staramy się znaleźć miejsca, niektóre mamy już upatrzone, gdzie by można było przyjąć jedną czy drugą rodzinę - mówi kard. Stanisław Dziwisz. Hierarcha jest już po wstępnych rozmowach z krakowską Caritas i poszczególnymi parafiami.

Z kardynałem Stanisławem Dziwiszem rozmawiał Michał Henkel, reporter Radia ESKA:


"Uchodźcy mile widziani": akcja krakowskich aktywistów

Krakowscy aktywiści piszą na Facebooku, że jest im wstyd za pełną nienawiści dyskusję w mediach społecznościowych i apelują o solidarne rozwiązanie problemu uchodźców. Na sobotę planują manifestację na Rynku Głównym.

Już w najbliższą sobotę w Krakowie odbędzie się manifestacja solidarności z uchodźcami. Serdecznie zapraszamy!https://www.facebook.com/events/1611728722423737/Posted by Amnesty International Kraków on 7 września 2015


- Chcemy żeby ta demonstracja zmusiła do takiej refleksji, do tego żeby podjąć takie pytania, jak pomóc tym osobom? Jak pomóc im się zaaklimatyzować? - mówi Magdalena Kujda z Federacji Anarchistycznej sekcja Kraków. Do akcji włączyło się też Amnesty International, a także organizacje "Witajcie w Krakowie" i "Koniec stagnacji".

Do wydarzenia na Facebooku dołączyło już blisko tysiąc osób. Manifestacja rozpocznie się o godzinie 14.00 przy pomniku Adama Mickiewicza.

Z Magdaleną Kujdą z Federacji Anarchistycznej rozmawiała Kasia Zykubek, reporterka Radia ESKA:


Zbiórka darów na rzecz uchodźców

W Krakowie prowadzone są również zbiórki darów na rzecz uchodźców. Można je przynosić do Spółdzielni Ogniwo (ul. Paulińska 28) i klubu Bomba Na Placu (plac Szczepański 2/1). Szczególnie potrzebne są namioty, koce, karimaty, maty samopompujące, śpiwory, latarki z możliwością ładowania, peleryny przeciwdeszczowe i ciepłe ubrania. Lista najpotrzebniejszych rzeczy jest na bieżąco aktualizowana na Facebooku. Zebrane dary będą dostarczone w najbliższą sobotę do punktów zbiórek na terenie Budapesztu.

Urząd Miasta: za wcześnie na działania?

- Jest to na razie temat na poziomie służb rządowych, policji, straży granicznej. Dopiero wtedy, kiedy te osoby uzyskają status uchodźcy, wtedy do działania będą mogły wkroczyć gminy. Wiemy, że będziemy musieli z tym problemem się pewnie za jakiś czas zmierzyć, natomiast na dzisiaj nie jesteśmy w stanie określić, jak ta pomoc może wyglądać - mówi Jan Machowski z Urzędu Miasta.

Z takim podejściem nie zgadza się radna Anna Szybist. - Uważam, że to nie może tak wyglądać, że samorządy nic nie zrobią i się nie w ogóle przygotują, będziemy liczyć tylko na centrale. Powinniśmy myśleć pięć kroków do przodu: co zrobimy, jeśli uchodźcy pojawią się w Krakowie? Czy mamy jakieś miejsca? Czy mamy jakieś lokale? Czy możemy zwolnić jakieś lokale? Uważam, że należy się przygotować - mówi radna.

Przewodniczący Rady Miasta, Bogusław Kośmider, jest za przygotowywaniem się do przyjęcia uchodźców. - Mówię to nie tylko jako obywatel miasta Krakowa, chrześcijanin, ale także jako przedstawiciel władz. Tak, powinniśmy się przygotowywać. Choć oczywiście główny ciężar spoczywa na władzach państwowych - twierdzi.


Czy w Krakowie powinniśmy przyjąć uchodźców? KOMENTUJCIE!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki