Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom został ustanowiony w 2003 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom - IASP, związanego ze Światową Organizacją Zdrowia.
Rocznie w Europie dochodzi do ponad 56 tys. samobójstw. W Polsce w 2017 roku doszło do 4482 samobójstw. W tym samym czasie w wypadkach drogowych zginęło 2831 osób. Istnieje potrzeba rozwoju umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysu psychicznego i zapobiegania samobójstwom u ogółu społeczeństwa. Jest to szczególnie istotne dla nauczycieli akademickich oraz studentów, szczególnie tych, którzy kształcą i kształcą się w kierunkach medycznych, pielęgniarstwa, psychologii, socjologii czy zawodów związanych z mediami.
Zwiększanie świadomości społecznej Podnoszenie umiejętności i zapraszanie do korzystania z narzędzi cyfrowych, które mogą być wykorzystywane przez osobę w kryzysie samobójczym, w tym studenta lub nauczyciela akademickiego, może uratować życie. Jednym z tych narzędzi jest tworzona właśnie platforma e-learningowa. Od września 2019 w ramach unijnego programu ERASMUS+ Polskę reprezentują w tych działaniach Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne (PTS).
W projekcie uczestniczy także Uniwersytet Medyczny (Wiedeń), szwedzki Region Blekinge oraz organizacje pozarządowe z Węgier, Norwegii i Szwecji. Żaden z tych krajów nie dysponuje na poziomie szkolnictwa wyższego programem e-learningowym w obszarze zapobiegania samobójstwom.
Projekt ELLIPSE
Projekt ELLIPSE stara się wypełnić tę lukę poprzez podnoszenie umiejętności z uwzględnieniem potrzeb i preferencji studentów i nauczycieli akademickich, co jest szczególnie ważne w sytuacji niedoborów na rynku pracy. Osiągnięte zostanie to poprzez stworzenie platformy e-learningowej na temat zapobiegania samobójstwom wraz z podręcznikiem i bezpłatną aplikacją samopomocową.
Projekt ELLIPSE pozwoli zapewnić studentom dostęp do kursów online w zakresie zapobiegania samobójstwom. Wpisuje się on w te cele kształcenia na uczelniach wyższych, które dotyczą podnoszenia umiejętności m.in. przyszłych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej tak, aby potrafili sprostać wyzwaniom związanym z komunikacją z osobami będącymi w grupie ryzyka samobójczego. Ma na celu także umożliwienie pracodawcom zatrudniania profesjonalistów w tej dziedzinie. Kolejnym celem jest ukazanie, w jaki sposób media mogą angażować się w prewencję samobójstw, m.in. poprzez stosowanie w praktyce wiedzy zawartej w polskich poradnikach.
Celem międzynarodowym jest promowanie internacjonalizacji i rozwoju standardów europejskich w obszarze kształcenia w zakresie zapobiegania samobójstwom. Projekt rozpocznie się w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (10 września 2019) i będzie trwał przez 3 lata.
Poprzez m.in. stronę projektu, każdy zainteresowany będzie miał możliwość podzielenia się doświadczeniem radzenia sobie z kryzysem psychicznym (także z myślami samobójczymi) oraz ratowania osoby w takim kryzysie.
Polecany artykuł:
- Mamy nadzieję, że włączą się do projektu i podzielą swoimi doświadczeniami, studenci i nauczyciele akademiccy, pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej, służby ratunkowe, osoby związane z mediami i decydenci, osoby o różnym statusie psychospołecznym ze wszystkich województw. Również osoby z doświadczeniem kryzysu samobójczego w przeszłości i osoby, które przeżyły traumę utraty osoby bliskiej przez samobójstwo. Z zebranego materiału korzystać będzie mogło w przyszłości nie tylko środowisko akademickie. Ważnym efektem projektu będą polskie i europejskie wytyczne dla tworzenia programów edukacyjnych w obszarze zapobiegania samobójstwom. Materiały będą publikowane online w języku polskim, a także angielskim, szwedzkim, niemieckim, norweskim i węgierskim - zapowiada zespół programu Ellipse na czele ze swoją szefową dr n. med. Anną Baran z Blekinge w Szwecji.
Potrzebujesz pomocy?
Potrzebujesz pomocy? Możesz zadzwonić pod numer zaufania 800 70 2222 (bezpłatnie) i porozmawiać z kimś zaufanym. Pod tym numerem znajduje się Całodobowe Centrum Wsparcia dostępne 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.
Dostępny jest również Kryzysowy Telefon Zaufania - dorośli 116 123 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 14-22, oprócz świąt). Można też zadzwonić pod całodobowy telefon zaufania: 815 346 060.