Upadek Żaka. Kraków nie może dotować barów mlecznych. "Można jedynie stosować ulgi"
W czwartek, 29 lutego ma dojść do zamknięcia popularnego baru mlecznego Żak. Likwidacja jadłodajni popularnej zwłaszcza wśród studentów i osób starszych wzbudziła dyskusję o możliwości dotowaniach takich miejsc. Głos zabrał również krakowski magistrat. Urzędnicy tłumaczą, że miasto nie może dotować barów mlecznych. - Można jedynie stosować ulgi. I na tym właśnie opiera się miejski program [Program Wspierania Branż Chronionych i Zanikających - dop. red.] - wyjaśnia magistrat.
- Gmina Miejska Kraków może wynajmować należące do miasta lokale użytkowe na preferencyjnych warunkach, stosując 43 proc. stawki bazowej i z tej ulgi korzysta obecnie 15 barów mlecznych. Organizowane są również przetargi celowe, w których stosuje się niższą cenę wywoławczą w przypadku prowadzenia w lokalu działalności z zakresu branż umieszczonych na liście Branż Chronionych i Zanikających. Formą wsparcia dla barów mlecznych są również przetargi organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie na świadczenie pomocy w postaci gorącego posiłku, co gwarantuje stałych klientów, za których płaci MOPS. Te świadczenia realizowane są w dziewięciu lokalizacjach w Krakowie - wyjaśnia magistrat. Poniżej dalsza część artykułu.
Budowa nowego pawilonu dla małp w krakowskim ZOO
Od kogo bar mleczny może otrzymać dotację?
Magistrat wskazuje, że właściwą instytucją do przyznawania dotacji barom mlecznym jest Izba Skarbowa. Bar może otrzymać dotację w wysokości 40 proc. wartości zakupionych surowców, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, zużytych do sporządzania dotowanych posiłków, powiększonej o narzut.
- Przedsiębiorcy prowadzący bary mleczne – na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z 30 marca 2015 r. w sprawie dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych – mogą wystąpić do Izby Skarbowej o przyznanie dotacji. Stawka dotacji wynosi 40 proc. wartości zakupionych surowców, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, zużytych do sporządzania dotowanych posiłków, powiększonej o narzut. W styczniu 2023 roku Izba Skarbowa w Krakowie wypłaciła dotację w sumie 601 895 zł, a w roku 2023 suma dotacji wynosiła 3 412 495 zł - wyjaśnia Urząd Miasta Krakowa.