Urlop okolicznościowy

i

Autor: materiały partnera Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy

2019-05-06 12:30

Urlop okolicznościowy związany jest z ważnymi wydarzeniami, które mają miejsce w życiu pracownika. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia płatnego urlopu wypoczynkowego, którego wymiar zależy od rodzaju danego zdarzenia oraz faktu, kogo ono dotyczy.

Na jakich zasadach udzielany jest urlop okolicznościowy?

Praca i urlop to dwa nieodłączne elementy. Przepisy stanowią, iż urlop okolicznościowy przysługuje w przypadku wystąpienia ważnej okoliczności w życiu pracownika. O chęci skorzystania z tego rodzaju świadczenia, pracownik ma obowiązek powiadomić swojego przełożonego z wyprzedzeniem. Nie dotyczy to sytuacji nagłych, takich jak na przykład śmierć członka rodziny. W tym przypadku należy powiadomić swojego pracodawcę jak najszybciej. Przy składaniu wniosku o udzielenie urlopu okolicznościowego, należy również dołączyć odpowiednią dokumentację, taką jak na przykład akt zgonu.

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy

W przypadku własnego ślubu, urodzenia się dziecka lub zgonu małżonka, dziecka, rodziców – można uzyskać 2 dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień mniej będzie przysługiwał w takich okolicznościach jak: ślub dziecka, pogrzeb rodzeństwa, teściów, dziadka, babci lub też innej osoby, która pozostawała pod bezpośrednią opieką pracownika i była na jego utrzymaniu.

Ponadto przysługuje jeszcze 2-dniowy urlop w ramach opieki nad dzieckiem, jeśli nie przekroczyło ono 14-roku życia. Fakt chęci skorzystania z takiego urlopu należy wcześniej zgłosić w swoim zakładzie pracy. Istotne jest jednak, że 2 dni przysługują łącznie obojgu rodzicom. Wynika z tego, iż jedno może zrzec się urlopu dla drugiej osoby lub też mogą się oni podzielić i skorzystać po 1 dniu. Tego rodzaju urlop należy wykorzystać do końca bieżącego roku, ponieważ nie przechodzi on na kolejny.

Wynagrodzenie w przypadku urlopu okolicznościowego

Wynagrodzenie z tytułu urlopu okolicznościowego jest liczone tak samo, jak ma to miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego. Jeśli natomiast dane zdarzenie będzie miało miejsce podczas trwania urlopu wypoczynkowego, pracownik nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia oraz nie będzie mógł wnioskować o przedłużenie urlopu wypoczynkowego.

Urlop okolicznościowy nie przysługuje dla osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, dlatego przeglądając oferty pracy warto wziąć to pod uwagę. Umowa o pracę daje bowiem zdecydowanie więcej przywilejów pracowniczych, związanych chociażby z prawem do uzyskiwania  różnego rodzaju urlopów, takich jak przedstawiany urlop okolicznościowy.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki