Czy w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obowiązuje post? Sprawdź, czy w piątek, 24 czerwca można jeść mięso

i

Autor: kaboompics/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne / Uroczystość, która przypada w piątek, 24 czerwca sprawia, że wiernych nie obowiązuje zakaz jedzenia mięsa.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Sprawdź, czy w piątek, 24 czerwca, wolno jeść mięso i czy trzeba iść do kościoła

2022-06-24 7:01

W piątek, 24 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Równocześnie jest to ostatni dzień roku szkolnego i początek wakacji. Z tego powodu okazji do świętowania w gronie znajomych z pewnością nie zabraknie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy w piątek, 24 czerwca, będzie można zorganizować grilla, nie łamiąc kościelnych przykazań. Sprawdź, czy w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezus trzeba iść do kościoła i czy tego dnia obowiązuje zakaz jedzenia mięsa.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czy trzeba iść do kościoła?

W piątek (24 czerwca) w kalendarzu liturgicznym wypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto ruchome, którego data zależy od terminu Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obchodzona zawsze w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa została ustanowiona przez papieża Klemensa XIII w 1765 roku, początkowo tylko dla wiernych w Królestwie Polskim. W 1856 roku papież Pius IX rozszerzył ją na cały Kościół. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w dzień powszedni, stąd pytanie: czy katolicy w piątek (24 czerwca) muszą uczestniczyć we mszy świętej?

Wśród świąt nakazanych kodeks prawa kanonicznego wymienia:

  • wszystkie niedziele,
  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
  • Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
  • Uroczystość św. Józefa (19 marca) - w Polsce jest to święto zniesione,
  • Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (święto ruchome obchodzone 40 dni po Wielkanocy, w Polsce jest obchodzone w VII Niedzielę Wielkanocną),
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) (święto ruchome obchodzone w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy – 60 dni po Niedzieli Zmartwychwstania),
  • Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) - w Polsce jest to święto zniesione,
  • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
  • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada),
  • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) - w Polsce jest to święto zniesione,
  • Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

Na powyższej liście nie ma uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, stąd w piątek (24 czerwca) wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej.

PRZECZYTAJ: Pociągi z Krakowa do Zatora pojadą częściej. Polregio uruchomi składy Energylandia Bis

Czy w piątek, 24 czerwca obowiązuje post i zakaz jedzenia mięsa?

Zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły, to ograniczenie liczby spożywanych danego dnia posiłków do trzech, w tym dwóch lekkich i jednego do syta. Post ścisły obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Z przepisów kościelnych wynika więc wprost, że w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa post nie obowiązuje. Czym innym jest natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Co do zasady katolicy są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w każdy piątek. Prawo kanoniczne przewiduje jednak pewien wyjątek. Na mocy kan. 1251 Kodeksu prawa kanonicznego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje w piątki, w które przypada uroczystość. Z tego przepisu wynika, że w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa wierni nie muszą rezygnować z jedzenia mięsa. Co więcej, nie muszą w tym celu uzyskiwać dyspensy od biskupa diecezjalnego czy proboszcza swojej parafii, przepis ten ma bowiem charakter ogólny i dotyczy wszystkich wiernych Kościoła katolickiego.

ZOBACZ: Szok w Krakowie! Kierowca dacii szalał po Rynku i chciał rozjechać strażnika. "Przerażeni ludzie odskakiwali na bok" [WIDEO]

Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym i dlatego katolicy nie spożywają wówczas pokarmów mięsnych. Jak wspomnieliśmy powyżej, zakaz nie obowiązuje jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani wszyscy katolicy, którzy ukończyli czternasty rok życia.

SPRAWDŹ: Kąpieliska w Krakowie i Małopolsce. W tych miejscach schłodzisz się w trakcie upałów

Sonda
Czy jesz mięso w piątki?
Emeryci będą w szoku! Sprawdź, co się bardziej opłaca: czternastka czy druga waloryzacja?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki