Arcybractwo Męki Pańskiej

W czarnym kapturach i z trupimi czaszkami odprawiają tajemniczy rytuał. Mogli uwalniać skazanych na śmierć

2024-03-29 8:17

W trakcie Wielkiego Postu działające w Krakowie Arcybractwo Męki Pańskiej odprawia poruszający rytuał. Podczas Nabożeństwa XV Stopni Męki Pańskiej bracia ubrani w czarne stroje i kaptury padają na posadzkę i śpiewają psalmy pokutne. Ich charakterystycznym zawołaniem jest łacińskie "Memento homo mori", czyli "Pamiętaj człowiecze o śmierci". Działają od ponad 400 lat, ale sposób funkcjonowania Arcybractwa do dzisiaj jest owiany aurą tajemniczości.

Arcybractwo Męki Pańskiej. W czarnym kapturach i z trupimi czaszkami odprawiają tajemniczy rytuał

Arcybractwo Męki Pańskiej powstało w 1595 roku w Krakowie, z inicjatywy ks. Marcina Szyszkowskiego. Był on wówczas kanonikiem kapituły katedralnej, a w 1616 roku został biskupem krakowskim. Pierwszymi członkami bractwa byli: kardynał Jerzy Radziwiłł i legat papieski kardynał H. Gaetani, jednak wkrótce dołączyły do nich również osoby świeckie. Zgromadzenie kontemplowało Mękę Pańską, uczestnicząc w procesjach i nabożeństwach, a poza działalnością religijną zajmowało się też pomocą ubogim, chorym i skazańcom.

W trakcie uroczystości religijnych członkowie bractwa noszą czarne kaptury. To znak, że przed Bogiem wszyscy są równi, niezależnie od posiadanego statusu materialnego czy społecznego. Odsłonięte twarze mają wyłącznie dwaj kalwaryści - najstarsi wiekiem członkowie Arcybractwa, trzymający w rękach drewniane laski zwieńczone czaszkami. Zawołaniem członków Arcybractwa jest hasło: "Memento homo mori", czyli "pamiętaj człowieku o śmierci", choć podczas uroczystości używane jest staropolskie tłumaczenie: "pamiętaj człowiecze na śmierć".

Nie przyjmują kobiet. Mogli ułaskawiać skazanych na śmierć

Do zgromadzenia należą wyłącznie mężczyźni. Arcybractwo nie prowadzi rekrutacji, chętni sami się do niego zgłaszają. Przyjęcie do organizacji następuje po 2 latach kandydatury. Wśród znamienitych członków Arcybractwa Męki Pańskiej znajdziemy między innymi królów: Zygmunta III, Władysława IV, Jana Kazimierza oraz Jana III Sobieskiego.

Od króla Władysława IV Arcybractwo otrzymało przywilej uwalniania w Wielki Czwartek jednego skazanego na śmierć. Był on prowadzony z krakowskiego Ratusza do kościoła franciszkanów, by następnie samemu zostać członkiem Arcybractwa. Ulica w centrum Krakowa, którą szła procesja ze skazańcem z tego powodu została nazwana Bracką. Dodatkowo Arcybractwo mogło uwalniać z więzień dłużników. Te przywileje zostały zniesione po III rozbiorze Polski. Członkowie Arcybractwa Męki Pańskiej opłacali również pogrzeby ubogim, stąd organizację nazywa się Arcybractwem Dobrej Śmierci. Poniżej dalsza część artykułu.

Nowe grzechy, z których MUSISZ się spowiadać!

Kiedy odbywają się nabożeństwa Arcybractwa Męki Pańskiej?

Arcybractwo Męki Pańskiej działa wyłącznie przy kościele franciszkanów w Krakowie. To właśnie w tej świątyni, w każdy piątek Wielkiego Postu (poza Wielkim Piątkiem) o godz. 17.00 odbywają się nabożeństwa pasyjne z udziałem członków bractwa. Po zakończeniu tej liturgii śpiewane są Gorzkie Żale. Następnie przeprowadzana jest procesja eucharystyczna i błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego.

Jesteś katolikiem? Sprawdź, jak dobrze znasz pacierz! Quiz

Pytanie 1 z 10
Co to jest „Modlitwa Pańska”?
Bicie kościelnego dzwonu przeszkadza mieszkańcom Ruczaju

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają