W czasie wykopalisk prowadzonych na Litwie odnaleziono ciała dwóch bohaterów powstania styczniowego. Okazało się, że to straceni przez Rosjan żołnierze - Zygmunt Sierakowski i Wincenty Kalinowski.
Ich symboliczny pochówek odbył się w piątek w Wilnie. W uroczystościach wziął m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Gitanas Nausėda - prezydent Litwy. To właśnie dlatego w Krakowie zabił Dzwon Zygmunt.
Dlaczego bije Dzwon Zygmunt?
"Ten spiżowy kolos został odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behema i zawieszony na specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wzgórzu Wawelskim. Pierwszy raz dźwięk Dzwonu Zygmunt krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary, w zamyśle którego „nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. W czasach niewoli urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych" - informuje Katedra Wawelska.
Sekret dzwonu Zygmunt tkwi w niskich tonach. Dzięki nim nie ogłusza osób, które znajdują się blisko jego serca, kiedy dzwoni. Może być za to słyszany z odległości nawet 30 kilometrów. Dzwon Zygmunt bije w najważniejszych dla Polski chwilach.