Istnieje wiele prac naukowych dotyczących niebezpieczeństwa pozostawiania dzieci i zwierząt w upalne dni w zaparkowanych samochodach. Wszyscy autorzy zgadzają się jednogłośnie, że temperatura w środku samochodu może szybko stać się nawet o 20°C wyższa niż temperatura otoczenia, nawet podczas względnie chłodnych i pochmurnych dni.
Polecany artykuł:
Gdy ludzkie ciało znajduje się pod wpływem wysokich temperatur, jego umiejętność termoregulacji spada i w rezultacie wzrasta jego temperatura. Taki stan nazywamy hipertermią. Ciało absorbuje więcej ciepła, niż jest w stanie rozproszyć i kontrolować.
Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy temperatura ciała nagle staje się wyższa niż 40°C. Z punktu widzenia medycyny nazywa się to chorobą z przegrzania, która, jeśli pozostanie zignorowana, może doprowadzić do:
- udaru cieplnego (najbardziej niebezpiecznego)
- skurczów cieplnych
- wysypki cieplnej
- omdlenia cieplnego
- i innych niepożądanych skutków.
Kalkulator rozgrzanego samochodu opiera się na kilku badaniach naukowych. Pozwala on na oszacowanie zmian temperatury powietrza w samochodzie oraz oczekiwanej temperatury ciała dziecka po określonym czasie. Jak używać kalkulatora?
- Wpisz temperaturę powietrza na zewnątrz samochodu
- Wybierz sposób w jaki ma być obliczona maksymalna temperatura wnętrza samochodu. Określi to kolejne punkty postępowania. Możesz wybrać obliczenia oparte na mocy promieniowania słonecznego lub na stopniu pokrycia nieba przez chmury.
- Określ, czy kolor karoserii samochodu jest jasny czy ciemny oraz czy okna są zamknięte czy częściowo otwarte.
- Poniżej kalkulatora pojawią się dwa interaktywne wykresy: Niebieska linia pokazuje zmianę temperatury powietrza wewnątrz samochodu, żółto-czerwona linia to oszacowanie temperatury ciała 2-letniego chłopca znajdującego się w tym samochodzie.
Polecany artykuł: