- Przygotowujemy się wspólnie z Politechniką Krakowską, Krakowskim Parkiem Technologicznym i województwem małopolskim do wspólnego wystąpienia do Polskiej Agencji Kosmicznej z propozycją stworzenia w Krakowie inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej - mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa.
Miasto na takiej współpracy miałoby zyskać pod wieloma względami. - Na takim inkubatorze przedsiębiorczości zyskają wszyscy. To, że zyskają przedsiębiorcy, którzy będą mieli dostęp do takiej branży, to jest oczywiste. Ale ważne jest to również dla uczelni, bo to szansa na rozwój i nowe badania - mówi.
Kraków ma jednak konkurencję. O inkubator przedsiębiorczości stara się również Gdańsk i Warszawa. - Być może to będzie takie rozwiązanie, że wszystkie te miasta będą współpracować - mówi Monika Chylaszek.
Europejska Agencja Kosmiczna powstała w 1975 roku. Polska jest jej członkiem od czterech lat. - Jest to ogromna machina badawczo-rozwojowa, która generuje technologie, wielkie bazy danych, z których przeciętny obywatel lub przeciętny przedsiębiorca może korzystać - tłumaczy Jakub Kruszelnicki z Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. - Tutaj mówimy o technologiach satelitarnych: z jednej strony nawigacja, z drugiej strony monitoring. Tego typu technologie są często używane w takich sektorach jak transport, logistyka, rolnictwo, przewidywanie zmian klimatycznych, ale też konkretne usługi: prognozowanie pogody, usługi internetowe, telewizyjne - dodaje Kruszelnicki.
Posłuchaj materiału Marcina Śliwy, reportera Radia ESKA: