Tramwaj Kraków

i

Autor: Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons W Krakowie powstanie nowa linia tramwajowa

Miasto rozstrzygnęło przetarg

W Krakowie powstanie nowa linia tramwajowa. Urzędnicy mają też w planach budowę ulicy

Krakowski magistrat poinformował, że w południowo-zachodniej części stolicy Małopolski powstanie nowa linia tramwajowa. To najważniejsze założenie rozstrzygniętego przez Zarząd Inwestycji Miejskich przetargu na opracowanie wielowariantowej i wielobranżowej koncepcji rozbudowy ulicy Bunscha i budowy ulicy Humboldta. Realizacją wycenionego na około 2 miliony złotych zadania zajmie się firma Sweco Polska sp. z o.o.

W Krakowie będzie nowa linia tramwajowa. W planach rozbudowa ulic i budowa kolejnej

W południowo-zachodnim Krakowie zostaną rozbudowane ulice, w tym powstanie jedna nowa, a także zostanie wyznaczona linia tramwajowa. Zwycięzca ogłoszonego przez Zarząd Inwestycji Miejskich przetargu ma zaproponować kilka wariantów koncepcji tego zdania. Urzędnicy wybiorą jedno rozwiązanie, które będzie preferowane do dalszych prac. Następnie zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a także odbędą się konsultacje społeczne.

– Zgodnie z założeniem, ulica Bunscha ma zostać rozbudowana na odcinku ok. 1,4 km. Na jej przedłużeniu ma powstać ulica Humboldta o długości ok. 1.3 km. Następnie na odcinku od ul. księdza Trockiego do węzła autostradowego A4 Kraków – Skawina ma zostać rozbudowa ul. Skotnicka (ok. 1 km). Wzdłuż tych wszystkich elementów układu drogowego powstanie nowa linia tramwajowa. Jej początek wyznacza pętla „Czerwone Maki P+R”. W przypadku komponentu tramwajowego rozważane są dwie opcje: pierwsza to budowa linii wzdłuż ulic Bunscha, Humboldta i Skotnickiej do pętli wraz z terminalem i parkingiem, który miałby być zlokalizowany w rejonie węzła autostradowego, po jego wschodniej lub zachodniej stronie. W ramach drugiej opcji, linia tramwajowa kończyłaby się pętlą i parkingiem P+R w rejonie rozjazdu z przyszłą linią do os. Kliny, po zachodniej stronie szpitala im. Babińskiego – podaje szczegóły przedsięwzięcia Urząd Miasta Krakowa.

Jak podkreślają urzędnicy, w ramach inwestycji powstaną również drogi rowerowe, chodniki oraz przystanki autobusowe. W planach jest też przebudowa skrzyżowań, budowa lub modernizacja infrastruktury podziemnej. Wykonawca po podpisaniu umowy z miastem będzie miał 22 miesiące na kompletną realizację zadania. Oznacza to, że w tym czasie będzie musiał zaproponować warianty koncepcji, uzyskać wszelkie uzgodnienia, wskazać rozwiązania optymalne, przygotować i złożyć materiały do uzyskania decyzji środowiskowej, a także ją otrzymać.

QUIZ. Kraków czy Warszawa? Wiesz, o którym mieście mowa?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Jedna z legend o tym mieście jest związana z Wisłą. Jej bohaterka jest symbolem miejscowości. Mowa o...
Zaczęło się! Robert Makłowicz czyta nazwy przystanków w Krakowie. Tak brzmią komunikaty

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki