Punktem wyjścia do debaty z udziałem Olgi Drendy, Ewy Gorządek oraz Adama Leszczyńskiego będą pytania o polskość. O to, w jaki sposób literatura przedstawia polskość, jak opowiada o Polakach, o ich samoocenie, obawach, sojusznikach i przeciwnikach. Spotkanie poprowadzi publicysta – Jacek Żakowski. Z festiwalową publicznością spotkają się także: Anna Bikont, Magdalena Kicińska i Jacek Leociak, którzy wspólnie z Michałem Okońskim będą rozmawiać o losach polskich Żydów, ich udziale w tworzeniu polskiej wspólnoty narodowej i politycznej. Jak co roku, podczas Festiwalu nie zabraknie także programu edukacyjnego – lekcji czytania z udziałem m.in.: Jacka Leociaka, Małgorzaty Szpakowskiej i Michała Pawła Markowskiego, zakończone szkołą czytania prowadzoną przez Agnieszkę Taborską i Grzegorza Jankowicza.
Czytaj też: Kraków: Radny Jaśkowiec z PO zapowiada protest wyborczy. "Błędnie zliczono głosy"
Tradycyjnie już, w ostatnim dniu Festiwalu, poznamy laureata Nagrody Conrada – najważniejszego w Polsce wyróżnienia dla debiutantów literackich w kategorii proza będącego częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
W tym roku, poznamy również laureata Nagrody Ambasady Luksemburga dla autorki/autora utworu o tematyce europejskiej: laureat otrzyma 2,5 tys. euro na trzytygodniową rezydencję w Luksemburgu. Tradycyjnie już, równolegle z Festiwalem odbywać się będą także Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży księgarskiej.
Czytaj też: Kraków: Majchrowski pozwie Wassermann? Kandydatka PiS-u publikuje oświadczenie
Posłuchaj o Festiwalu Conrada: