Dlaczego biją dzwony w Krakowie 25.03.2020?
W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, abp Marek Jędraszewski poprosił księży i wiernych świeckich Archidiecezji Krakowskiej o odmówienie w kościołach i domach modlitwy "Ojcze nasz" i "Anioł Pański" w środę 25 marca o godz. 12.00. Metropolita krakowski poprosił także o uruchomienie kościelnych dzwonów w tym czasie.
Polecany artykuł:
- Bardzo proszę, aby w najbliższą środę w południe zarówno w każdym kościele Archidiecezji Krakowskiej, jak i w prywatnych domach zostały odmówione w łączności z Ojcem Świętym modlitwy "Ojcze nasz" i "Anioł Pański". Proszę także, aby do tych modlitw dołączyły się dostojne dźwięki kościelnych dzwonów w naszych parafiach, począwszy od Dzwonu "Zygmunt" krakowskiej Katedry, głosząc wszystkim, że od chwili anielskiego zwiastowania i od "Fiat" Maryi, Dziewicy Przenajświętszej, sam Jednorodzony Syn Boży stał się Człowiekiem i zamieszkał między nami. On jest naszym Zbawicielem i naszym pokojem - zaapelował arcybiskup Marek Jędraszewski.
Dlaczego bije Dzwon Zygmunt 25.03.2020?
Sekret dzwonu Zygmunt tkwi w niskich tonach. Dzięki nim nie ogłusza osób, które znajdują się blisko jego serca, kiedy dzwoni. Może być za to słyszany z odległości nawet 30 kilometrów. Dzwon Zygmunt bije w najważniejszych dla Polski chwilach.
"Ten spiżowy kolos został odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behema i zawieszony na specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wzgórzu Wawelskim. Pierwszy raz dźwięk Dzwonu Zygmunt krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary, w zamyśle którego „nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. W czasach niewoli urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych" - informuje Katedra Wawelska.
Koronawirus w Krakowie. Czytaj najnowsze informacje: