W tym tempie czystym powietrzem Kraków odetchnie dopiero za 30 lat. Do końca ubiegłego roku w sumie usunięto ich blisko 3.000, co stanowi niecałe 4% kotłów, które mają zniknąć w ciągu 7 lat zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski, dlaczego tak wolno?
>>> ESKA INFO Kraków UJAWNIA: Zastraszanie i terror w Valeo. "Poje***o cię? Weź sobie urlop na żądanie" <<<
- Oczywiście zawsze rozchodzi się o pieniądze. Gminy twierdzą, że mają zbyt mały budżet na wymiany, i czasami tłumaczą się tym, iż mieszkańcy sami nie chcą wymieniać kotłów - mówi Natalia Matyasik z KAS'u.
Dodaje też, że brak pieniędzy to pusty argument, bo obecnie pomóc może Państwo. Dyrektor Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Daniel Wrzoszczyk liczy na to, że tak będzie.
>>> Zastraszanie i terror. Tak traktuje się pracowników w Valeo - zobacz wypowiedzi pracowników - KLIKNIJ! <<<
- Roczny budżet wszystkich gmin metropolii to 1 miliard złotych, a 270 milionów jest potrzebnych. Oczywiście Program "Czyste Powietrze" mamy nadzieję, że przyjdzie tu z pomocą i miliardy zapowiadane przez Rząd na walkę ze smogiem rzeczywiście zadziałają w sposób szczególny w gminach metropolii krakowskiej - mówi.
Raport ekologów wykazuje, że w ciągu 2 lat najwięcej kotłów w Małopolsce, ponad 500, zostało wymienionych w Skawinie. Najmniej w Mogilanach, bo ani jednego.
Posłuchaj naszego materiału:
Aktualizacja:
W związku z wypowiedzią Magdaleny Kozłowskiej z Krakowskiego Alarmu Smogowego, skontaktowała się z nami Renata Gawlik, wójt gminy Biskupice. - Stwierdzenie, że pozostajemy bierni i nie podejmujemy żadnych działań związanych z wymianą przestarzałych źródeł ciepła jest krzywdzące i niezgodne z prawdą. Nasza gmina należy do Stowarzyszenia Metropolia Krakowska i wraz z pozostałymi gminami podjęła wspólne działania dotyczące zamiany starych kotłów grzewczych na nowe. Środki jakimi dysponujemy w ramach RPO WM 2014-2020 pozwalają na zamianę 104 kotłów (do tej pory wymieniono 53 piece, reszta do końca września 2019 roku). Złożyliśmy wniosek o wymianę kolejnych 103 pieców w ramach tego samego programu, który zakończyć ma się jesienią 2020 roku. Ponadto od września 2018 roku został uruchomiony program WFOŚ pod nazwą "Czyste powietrze", gdzie mieszkańcy gminy indywidualnie składają wnioski o dofinansowanie na wymianę pieców. Obecnie gmina jest w trakcie inwentaryzacji diagnozującej zapotrzebowanie mieszkańców na wymianę starych kotłów. Wyniki tej kontroli uzyskamy do czerwca 2019. Po tym czasie podejmować będziemy kolejne decyzje w kwestii zamiany źródeł ciepła - informuje wójt.