Przyjaciółka Jana Pawła II Honorową Obywatelką Krakowa. Zasłynęła z wypowiedzi nacechowanych pogardą

i

Autor: Mariusz Kubik/CC BY 3.0/wikipedia, Fotografia Felici/domena publiczna/wikipedia Przyznanie Wandzie Półtawskiej tytułu Honorowej Obywatelki Krakowa wzbudził kontrowersje wśród części radnych.

Jubileusz Wandy Półtawskiej

Wanda Półtawska skończyła 101 lat. Przyjaciółka Jana Pawła II była szarą eminencją polskiego Kościoła

2022-11-02 7:57

W środę, 2 listopada Wanda Półtawska skończyła 101 lat. Jubilatka była bliską przyjaciółką Jana Pawła II i z tego względu cieszyła się opinią szarej eminencji polskiego Kościoła. Od maja tego roku Wanda Półtawska jest Honorową Obywatelką Krakowa. Przyznanie jej tego tytułu wzbudziło protesty środowisk, zarzucających Półtawskiej okazywanie pogardy dla osób korzystających z metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Wanda Półtawska skończyła 101 lat. Była przyjaciółką Jana Pawła II i szarą eminencją polskiego Kościoła

2 listopada Wanda Półtawska (z d. Wojtasik) skończyła 101 lat. Jak podaje PAP, Wanda Wiktoria Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. Tomasz Krzyżak, w swojej książce wydobył z cienia postać ojca, który był najważniejszym człowiekiem dzieciństwa Wandy. Po latach Półtawska wracać będzie do tej relacji w swoich przemyśleniach o rodzinie. Jej zdaniem ojciec jest szczególnie potrzebny dziewczynkom - to on przygotowuje je do konfrontacji ze światem mężczyzn. W szkole średniej Duśka - bo tak wszyscy nazywali Wandę od dzieciństwa - zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. W 1938 roku została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami - rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze. Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbruck. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina zostały wytypowane do eksperymentów medycznych. Kobietom, na których testowano sulfonamidy, rozcinano nogi, do ran wkładano odłamki szkła, metalu, ziemię, watę drzewną. Tylko części z nich podawano leki. Na innej grupie prowadzono operacje kostne wymagające łamania kończyn. Spośród 74 operowanych kobiet zaraz po operacjach zmarło pięć. Sześć następnych zostało rozstrzelanych. 63 z nich przeżyły obóz. Po wojnie Wanda studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Ze swoim mężem - filozofem Andrzejem Półtawskim doczekała się czterech córek. Ich pierwsze dziecko - syn, zmarł po porodzie. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy Wanda Półtawska spotkała się z Karolem Wojtyłą. Tomasz Krzyżak przypuszcza, że stało się to w 1953 roku, w trakcie spowiedzi. Po liberalizacji ustawy aborcyjnej w 1956 r. płaszczyzną ich porozumienia staje się obrona życia nienarodzonych. W 1962 r. u Wandy Półtawskiej wykryto złośliwy nowotwór. W jej sprawie Karol Wojtyła napisał list do Ojca Pio, a kobieta wyzdrowiała jeszcze przed operacją chirurgiczną. Sama Wanda Półtawska była sceptyczna wobec swojego cudownego uzdrowienia, bo przyjmowała, że lekarze po prostu pomylili się w diagnozie. Zmieniła zdanie pięć lat później, kiedy pojechała do San Giovanni Rotondo, aby osobiście spotkać się z Ojcem Pio.

To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie, jako osoby, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować. To Półtawska dostarczyła papieżowi list od rektora seminarium w Poznaniu, dzięki czemu Jan Paweł II podjął decyzję w sprawie oskarżanego o molestowanie kleryków arcybiskupa Juliusza Paetza. Ze względu na bliskie relacje z Janem Pawłem II, Wanda Półtawska była nazywana szarą eminencją polskiego Kościoła. - Nie mierzyłam tego wpływu. Natomiast z całą pewnością miałam na niego wpływ, jako kobieta, na zupełnie nową rzeczywistość, bo on nie miał okazji mieć ani siostry, ani mamy – mama wcześnie zmarła – i dla niego świat kobiet był ciekawy, i on był zafascynowany kobiecością - brzmi przytoczony przez PAP fragment książki Tomasza Krzyżaka pt. ""Wanda Półtawska. Biografia z charakterem".

Wanda Półtawska Honorową Obywatelką Krakowa

W maju tego roku Wanda Półtawska została Honorową Obywatelką KrakowaPrzyznanie tego tytułu bliskiej przyjaciółce papieża Jana Pawła II i inicjatorce "Deklaracji wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny" wzbudziło kontrowersje wśród części radnych. Dominik Jaśkowiec zauważył, że Wanda Półtawska "obok wielu niewątpliwych zasług, zasłynęła z wypowiedzi nacechowanych pogardą wobec ludzi, którzy chcąc mieć własne dzieci, skorzystali z metody in vitro". Zarzucił jej również pogardę wobec osób nieheteronormatywnych oraz żyjących w związkach niesakramentalnych. Po przyznaniu Wandzie Półtawskiej tytułu Honorowej Obywatelki Krakowa odbył się protest środowisk przeciwnych tej decyzji.

Sonda
Czy Wanda Półtawska powinna być Honorową Obywatelką Krakowa?
Prezydent Andrzej Duda z ojcem na cmentarzu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają