Wavelo

i

Autor: Radio Eska Wavelo

Kraków: Kilka rowerów na stacji i wszystkie są niesprawne? Rowerzyści narzekają na Wavelo [WIDEO]

2018-07-23 14:13

Okres wakacyjny to czas prawdziwego, rowerowego szaleństwa. Bardzo dużo osób rezygnuje z dojazdu do pracy samochodem i wybiera rower. Jednak sprawa nie jest taka prosta, jeśli chce się skorzystać z systemu Wavelo. Mieszkańcy narzekają, że rowerów jest za mało, a nawet jeśli już jakieś stoją, to są niesprawne.

Dostaliśmy film od jednego z czytelników, na którym widać, że na ul. Smoleńsk w Krakowie z czterech stacjonujących rowerów, sprawny był tylko... jeden.

"- Wczoraj (23 lipca) z dziewczyną chcieliśmy wypożyczyć po raz pierwszy rower Wavelo. Niedzielne popołudnie, ładna pogoda, więc stwierdziliśmy, że wybierzemy się na małą wycieczkę. Najpierw włączyliśmy aplikacje i próbowaliśmy wypożyczyć rowery na Krowodrzy Górce, następnie podjechaliśmy tramwajem pod Teatr Bagatela, tam niestety nie było ani jednego sprawnego roweru, z kolei na ul. Smoleńsk: z pięciu stacjonujących rowerów, sprawny był tylko jeden. Nie było też nigdzie informacji, że aby wypożyczyć 2 rowery trzeba wykupić abonament. Zrezygnowaliśmy i poszliśmy po rowery prywatnie" - pisze nam w wiadomości mieszkaniec Krakowa.

Zapytaliśmy się krakowski projekt BikeU, dlaczego część rowerów jest niesprawna:

- Obecnie w Krakowie na stanie jest 1500 rowerów z tego 1300 jest w użyciu. W ciągu doby nasze rowery są używane średnio 6 tys. razy w ciągu dnia, więc trudno, aby wszystkie jednoślady, przy tak dużej eksploatacji, były zawsze sprawne. Większość z tych awarii jest fikcyjna i spowodowana np. źle wciśniętym przyciskiem, wprowadzającym w tryb awarii. Mogą być też problemy z zasięgiem lub rozładowana bateria. Należy też pamiętać, że to są rowery publiczne i mało który rowerzysta o nie dba. Codziennie czterech mechaników na bieżąco sprawdzają stan techniczny tych rowerów - mówi nam koordynator Wavelo, Albert Wójtowicz.

- W tym roku została już naliczona na BikeU maksymalna kara w wysokości 1300 złotych. O taką kwotę została skorygowana jedna z faktur, które płaci ZIKiT. Była to kara za niedotrzymanie odpowiedniego poziomu dostępności rowerów na stacjach, czyli że na niektórych stacjach przez zbyt długi okres brakowało rowerów. System roweru publicznego w Krakowie działa na zasadach koncesji, w której większość ryzyk jest po stronie koncesjonariusza, w tym utrzymanie odpowiednio wysokiego zadowolenia użytkowników, którzy stanowią główne źródło dochodu. Tak więc w najlepszym interesie Wavelo jest utrzymywanie najwyższego poziomu dostępności rowerów w możliwie najlepszym stanie technicznym. Operator nie zgłaszał nam wcześniej problemów z utrzymaniem dostępności rowerów na wymaganym umową poziomie 1500 sztuk. ZIKiT zgodnie z umową może nałożyć kary na operatora - mówi nam ZIKIT.

Strona internetowa ilewavelo.eu, która aktualizuje na bieżąco dane przez operatora, pozwala sprawdzić, ile jednośladów było dostępnych w systemie w ciągu ostatniej godziny, doby czy tygodnia.

Czytaj też:

>>> Primark wchodzi do Polski. Ma się pojawić także w Krakowie

>>> Myślał, że zatrzymał nietrzeźwego kierowcę. Okazało się, że mężczyzna miał atak padaczki

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki