Większość krakowian popiera nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Wyniki ankiety
Prawie 55 proc. krakowian biorących udział w ankiecie dotyczącej nocnego zakazu sprzedaży alkoholu, poparło ograniczenie sprzedaży napojów wyskokowych. Zgodnie ze wskazaniem mieszkańców miasta, zakaz miałby obowiązywać między godz. 22.00 a 6.00. Nocna prohibicja największą aprobatę zyskała na Starym Mieście, a najmniejsze w dzielnicy V Krowodrza. Frekwencja nie była jednak przesadnie imponująca, ponieważ w głosowaniu wzięło udział niespełna 12 tysięcy krakowian. Nocny zakaz sprzedaży alkoholu ma dotyczyć wyłącznie sklepów, a nie lokali gastronomicznych. Wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider zapowiedział, że radni w kwietniu zajmą się uchwałą dotyczącą ograniczenia handlu napojami wyskokowymi. Wyniki ankiety nie są dla radnych zobowiązujące, mogą oni zająć stanowisko odmienne od wskazania krakowian.
– Zapytaliśmy zarówno osoby zainteresowane – dając możliwość wypełnienia ankiety i zrobiliśmy badania opinii publicznej, pytając krakowian co sądzą o potencjalnym ograniczeniu handlu detalicznego alkoholem. Pierwszy etap dyskusji mamy za sobą. Teraz dyskusja samorządu. Kraków jest zróżnicowany w tej materii, ale z paroma miejscami, co pokazały badania, gdzie jest potrzeba interwencji. W kwietniu projektem uchwały w tej sprawie zajmie się Rada Miasta – powiedział wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider.
Porozumienie z przedsiębiorcami dotyczące nocnej zakazy sprzedaży alkoholu w Krakowie
Jak przypomina krakowski magistrat, od 1 września 2019 roku na terenie Gminy Miejskiej obowiązywała roczna umowa społeczna, zawarta z 154 przedsiębiorcami prowadzącymi sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży – „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży”. W ramach umowy przedsiębiorcy zobowiązali się do niesprzedawania alkoholu w godzinach 24.00–5.30. Ponadto zgodzili się spełnić inne wymogi (np. monitoring zewnętrzny i wewnętrzny). Według danych policji z początku 2020 r., liczba interwencji w rejonie sklepów monopolowych spadła o 7%. Z uwagi na epidemię oraz bardzo trudną sytuację ekonomiczną krakowskich przedsiębiorców, 6 kwietnia 2020 r. obowiązywanie porozumienia na czas epidemii zostało zawieszone. Obecnie nie jest planowane zawarcie nowej umowy społecznej.
Polecany artykuł: