Na wielkie świętowanie zapraszamy w sobotę, 2 czerwca. Od godz. 10 na wszystkich małych i dużych czeka smoczy piknik rodzinny na bulwarach wiślanych, a wieczorem wielkie plenerowe widowisko na Wiśle. Z kolei od godz. 11 uroczyste otwarcie parku Krakowskiego im. Marka Grechuty. Nie zabraknie pysznego jedzenia i niezliczonych atrakcji.
W niedzielę, 3 czerwca, odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartego Magistratu, w tym roku organizowana w klimacie nawiązującym do lat 20. i 30. XX wieku. To wyjątkowa okazja nie tylko do zwiedzania historycznego budynku, ale też możliwość udziału w aktywnościach, warsztatach, animacjach, spektaklach i koncertach. Tego dnia na Rynku Głównym odbędzie się także Wielka Parada Smoków.
Wtorek, 5 czerwca, to dzień Święta Miasta Krakowa i Święta Flagi Miasta Krakowa. O godz. 10.30 odbędzie się uroczysta msza w bazylice ojców franciszkanów, a o godz. 12.00 uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa.
W czwartek, 7 czerwca, mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w pochodzie Lajkonika. Jak co roku w oktawę Bożego Ciała tańcujący jeździec na drewnianym koniku, ubrany w tatarski strój i otoczony hałaśliwym orszakiem, przemierzy trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny, gdzie odbierze „haracz” z rąk prezydenta miasta i wraz z nim wzniesie toast za pomyślność mieszkańców.
W czwartek rozpocznie się także Festiwal Miłosza, czyli największe święto poezji w Polsce i Europie Środkowej. Z kolei od piątku, 8 czerwca, do soboty, 9 czerwca, będziemy bawić się przy muzyce Zbigniewa Wodeckiego. Wielka gala z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej „Tribute to Zbigniew Wodecki”, odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Weekend 8-10 czerwca to także Święto Chleba, czyli impreza dla tych, którzy cenią smak i tradycję. W tych dniach plac Wolnica opanują piekarze i producenci regionalnych, tradycyjnych i lokalnych produktów, prezentując to, co najlepsze i najsmakowitsze.
W sobotę, 9 czerwca, odbędzie się intronizacja Króla Kurkowego. To jedna z najstarszych tradycji Krakowa – narodziła się prawdopodobnie około 600 lat temu. Podczas barwnej uroczystości na Rynku Głównym, ustępujący „ptasi król” przekaże swojemu następcy – wyłonionemu jak przed wiekami w konkursie strzeleckim – srebrnego kura, symbol władzy monarszej i zarazem najcenniejszy skarb Bractwa Kurkowego.
W tych dniach nie zabraknie atrakcji dla miłośników literatury. Od 9 do 10 czerwca na placu Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki.
Od piątku, 15 czerwca, do niedzieli, 17 czerwca, odbędzie się jedna z najbardziej wyczekiwanych atrakcji – Jarmark Świętojański. Miłośnicy magii i tajemnic będą mogli spotkać alchemików, a orszak dworzan wyruszy spod Wawelu na Rynek, aby przywitać przybyłego do miasta Stefana Batorego i poprowadzić go na spotkanie z Anną Jagiellonką. Wieczorem królewska para zaprosi wszystkich na uroczysty bal na bulwarze Czerwieńskim. A w niedzielę wraz z Zygmuntem III Wazą i jego świtą będziemy świętować urodziny królewicza Władysława.
W sobotę, 16 czerwca, odbędzie się jedna z najdłuższych i kulturalnych nocy w Krakowie –Noc Teatrów. W zaciszu teatralnych sal zobaczymy kilkadziesiąt spektakli, a w miejskiej przestrzeni weźmiemy udział w licznych widowiskach plenerowych i koncertach.
16 i 17 czerwca odbędą się kolejne edycje Pikników Krakowskich. Tym razem spotkamy się w parkach Kościuszki i Ratuszowym.
W niedzielę, 17 czerwca, cały Kraków będzie tańczył, a to wszystko za sprawą Nocy Tańca.
W weekend, 23 i 24 czerwca ponownie zatracimy się w zieleni i będziemy piknikować na trawie w parkach Jordana i im. Jerzmanowskich. Dodatkowo, w sobotę, 23 czerwca Kraków będzie miastem muzyki, a to za sprawą tradycyjnych Wianków, czyli Święta Muzyki.
Świętowanie zakończy Festiwal Kultury Żydowskiej na Kazimierzu, który będzie trwał od 22 czerwca do 1 lipca.