Jeżeli opracowany przez MPK SA w Krakowie wniosek aplikacyjny uzyska na tyle wysoką ocenę, aby znaleźć się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, to wszystkie autobusy zostaną dostarczone do Krakowa do końca 2020 roku.
Nowe autobusy elektryczne będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach.
Gdzie pojadą nowe autobusy MPK Kraków?
Będą wykorzystywane na czterech liniach 144 (Rżąka - Prądnik Biały), 173 (Nowy Bieżanów Południe - Azory), 179 (Os.Kurdwanów - Dworzec Główny Zachód) i częściowo 503 (Nowy Bieżanów Południe - Górka Narodowa Wschód).
Wszystkie wyżej wymienione linie kursują przez Aleje Trzech Wieszczów, a wiec w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Zakup 50 bezemisyjnych autobusów sprawi, że po krakowskich ulicach będzie kursować w sumie 76 tego typu pojazdów. To oznacza, że już w przyszłym roku elektryczne autobusy mogą stanowić prawie 14 proc. całego taboru MPK.
Kraków eko-pionierem
- Wniosek o dofinansowanie zakupu 50 autobusów elektrycznych krakowskie MPK złożyło w styczniu br. Przewoźnik bierze udział w naborze do konkursu, który został ogłoszony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych - informuje magistrat.
Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Stolica Małopolski to także pierwsze miasto w kraju, które wprowadziło całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To bardzo ważne, bo miasta, które realizują wieloletnią i systemową politykę, mającą na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i walkę ze smogiem, mogą otrzymać dodatkowe punkty w konkursie.