Pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie. Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy
Urząd Miasta Krakowa przedstawił najnowsze informacje związane z zagrożeniem powodziowym spowodowanym działaniem niżu genueńskiego. Rano w poniedziałek, 16 września poziom Wisły w Krakowie-Bielanach wynosił 394 cm. To więcej niż wynosi stan ostrzegawczy, niemniej miejskie służby ostrzegają, że sporo jeszcze brakuje do stanu alarmowego. Ten wynosi 520 cm. W niektórych miejscach Wisła wystąpiła już z koryta i podmyła ścieżki pod Wawelem. W najbliższym czasie ze względów bezpieczeństwa lepiej zrezygnować ze spacerów w tamtym rejonie miasta.
W związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z nadejściem wielkiej wody prezydent Krakowa Aleksander Miszalski wprowadził na terenie miasta stan pogotowia przeciwpowodziowego. Poniżej galeria zdjęć i dalsza część artykułu.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?
Pogotowie przeciwpowodziowe wiąże się przede wszystkim ze sprawdzeniem gotowości działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. Służby prowadzą wzmożoną obserwację stanów wód i infrastruktury przeciwpowodziowej. Jest to również sygnał dla mieszkańców, że powinni się przygotować na zagrożenie związane z nadejściem fali powodziowej. Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy stan rzeki przekracza stan ostrzegawczy i nadal się podnosi.