Wojna na szczycie Kościoła. Jędraszewski poucza innego hierarchę w sprawie związków partnerskich

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS , MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Kto ma rację?

Wojna na szczycie Kościoła. Jędraszewski poucza innego hierarchę w sprawie związków partnerskich

2024-10-29 10:56

Arcybiskup Marek Jędraszewski starł się słownie z kardynałem Kazimierzem Nyczem. Metropolita warszawski w wywiadzie stwierdził, że "Kościół nie będzie się wtrącał w prace legislacyjne w parlamencie" dotyczące związków partnerskich, co spotkało się z kontrą metropolity krakowskiego. Abp Jędraszewski powołał się przy tym na dokument Kongregacji Nauki Wiary oraz polską konstytucję. Pojawiły się głosy, że spór hierarchów jest początkiem wojny doktrynalnej w Kościele.

Arcybiskup Jędraszewski poucza kardynała. Poszło o związki partnerskie

Tak wyraźnie artykułowane różnice zdań między hierarchami Kościoła w Polsce to rzadkość. Zaczęło się od wypowiedzi kardynała Kazimierza Nycza, który w wywiadzie dla Polsat News stwierdził, że "Kościół nie będzie się wtrącał w prace legislacyjne w parlamencie" dotyczące związków partnerskich. Takie stanowisko spotkało się z kontrą abp Jędraszewskiego. Zwierzchnik Kościoła krakowskiego powołał się na dokument watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary z 2003 r. sprzeciwiający się legalizacji związków między osobami homoseksualnymi.

Nauczanie Kościoła o małżeństwie i o komplementarności płci w rzeczywistości przekazuje prawdy wskazane przez prawy rozum (recta ratio) i wynika wprost z prawa naturalnego, niezmiennego i trwałego pośród zmian historycznych, ustanowionego przez rozum i wypisanego w sercu każdego człowieka, potwierdzonego przez Boże Objawienie - powiedział abp Marek Jędraszewski w kazaniu podczas mszy świętej dla fundacji "Pro Humana Vita".

Metropolita krakowski powołał się również na polską Konstytucję, która roztacza "ochronę i opiekę" nad małżeństwem rozumianym jako związek kobiety i mężczyzny.

Państwo, legalizując związki partnerskie, uchybia swojemu obowiązkowi promowania i zasadniczej ochrony instytucji małżeństwa, jako dobra wspólnego. Tymczasem Konstytucja RP i inne przepisy prawa państwowego nadają instytucji małżeństwa szczególne znaczenie z uwagi na to, że odgrywa ona znaczącą rolę dla dobra publicznego - stwierdził abp Jędraszewski.

Kto następcą Jędraszewskiego? W Krakowie będzie nowy biskup

Spór hierarchów to początek wojny doktrynalnej w Kościele?

Zasadnicze różnice między kościelnymi hierarchami sprawiają, że zdezorientowani są nie tylko wierni, ale nawet duchowni. W rozmowie z Onetem ksiądz Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaznaczył, że coraz częściej dochodzi do różnic między katolikami w interpretowaniu prawd wiary i zasad moralności. Kapłan stwierdził nawet, że może to być początek wojny doktrynalnej w Kościele.

Obecnie w Kościele katolickim zwycięża zasada decentralizacji doktrynalnej. Oznacza ona w praktyce zgodę na to, że w różnych częściach świata katolicy w odmienny sposób interpretują prawdy wiary i moralności. Jedni kardynałowie i biskupi są za, a inni przeciw. W grudniu 2023 r. watykańska Dykasteria Nauki Wiary opublikowała deklarację "Fiducia supplicans", która wprowadza możliwość błogosławienia par homoseksualnych. Ten dokument radykalnie osłabia wcześniejszy sprzeciw Kościoła katolickiego wobec legalizacji takich związków. Nie ma co ukrywać, że prawdziwa wojna doktrynalna wśród katolików w Polsce i na świecie dopiero się rozpoczyna - powiedział Onetowi ks. Kobyliński.

Warto przypomnieć, że zarówno abp Marek Jędraszewski, jak i kard. Kazimierz Nycz złożyli rezygnacje z pełnionych funkcji. To standardowa procedura w Kościele związana z wiekiem, bądź stanem zdrowia biskupa oraz jego przejściem na emeryturę. Jak dotąd papież Franciszek nie wyznaczył nowych metropolitów, dlatego w Krakowie i Warszawie ciągle rządzą "starzy" hierarchowie.   

Sonda
Czy Polska powinna wprowadzić związki partnerskie, tak jak inne kraje UE?
Mroczna strona Krakowa: śmierć na Plantach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki