- My na to wydarzenie jesteśmy przygotowani. Wszystkie miejsca uroczystości, takie jak Błonia, Brzegi czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będą zabezpieczone pod względem medycznym i bezpieczeństwa - powiedział wojewoda Małopolski Józef Pilch.
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży prowadzone są od kilku miesięcy. Na kilka dni przed rozpoczęciem święta młodych można powiedzieć, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Dzięki rządowym funduszom Małopolska Policja zyskała nowy ambulans pirotechniczny. Samochód jest wyposażony m.in w mobilne laboratorium.
- Dzięki temu pirotechnicy na miejscu mogą sprawdzić czy znaleziona substancja jest niebezpieczna. W ambulansie są też specjalne urządzenia do utylizacji, sprawdzenia i zabezpieczenia wszelkich pakunków i przedmiotów niewiadomego pochodzenia - tłumaczy komisarz Grzegorz Gubała rzecznik Małopolskiej Policji.
O bezpieczeństwo medyczne dbać będą szpitale, przychodnie i poradnie. W zabezpieczeniu części przedszpitalnej będzie uczestniczyć ok. 3500 osób. Będą to przede wszystkim lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Wspomagać ich będzie olbrzymia grupa wolontariuszy z ZHP, ZHR, Służby Maltańskiej i PCK. Na terenie Krakowa rozlokowane będą 134 zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski.
W czasie największych wydarzeń na Błoniach i w Brzegach staną namioty szpitalne. W każdym z nich będzie 10 łóżek. Jednorazowo ze szpitala polowego na Błoniach będzie mogło skorzystać 100 osób. Za to w Brzegach miejsc będzie 170. Służbę medyczną w czasie ŚDM będzie wspomagać 30 w pełni wyposażonych wojskowych karetek. A razie potrzeby w szpitalu polowym można też przeprowadzić operację.
- Mamy wyspecjalizowane urządzenia, ale przede wszystkim mamy wybitnych specjalistów z zakresu chirurgi, ortopedii. Mamy specjalistów ratowników, pielęgniarzy i psychologa - mówi Major Iwona Manos, psycholog jednostki.
Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej wkroczy do akcji m.in. kiedy w szpitalach zabraknie miejsc lub któryś z pacjentów będzie potrzebował pilnego transportu. Żołnierze, którzy będą wspomagać medyków w czasie Światowych Dni Młodzieży sprawdzili się już w ekstremalnych warunkach. Jednostka służyła na wojnie w Iraku i w Afganistanie. W sobotnie popołudnie wojskowi medycy wzięli też udział w ćwiczeniach.
Zobacz wideo:
Polowy szpital stanie też na lotnisku wojskowym w Balicach. Po decyzji ministra obrony narodowej 8. Baza Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice przygotowała i wydzieliła dwa samoloty transportowe C-295M do ewakuacji rannych i chorych. Dodatkowo na jej terenie została rozlokowana Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej, utworzona przez 1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy, 2. Wojskowy Szpital Polowy we Wrocławiu oraz pięć innych jednostek.
Utworzony specjalnie na Światowe Dni Młodzieży szpital polowy dysponuje 50 łóżkami dla pacjentów przygotowanych do ewakuacji powietrznej samolotami wojskowymi do szpitali w całym kraju. Jednorazowo do szpitala może być przetransportowanych maksymalnie 80 pacjentów. Chorzy i ranni mogą być dowożeni przy pomocy 20 wyspecjalizowanych pojazdów z personelem.
Szpital mimo, że mieści się w kontenerach i namiotach nie odbiega wyposażeniem od tradycyjnych placówek. W kontenerze powstały cztery stanowiska intensywnej terapii oraz sala operacyjna z dwoma stołami operacyjnymi. Medycy dysponują też systemem telemedycyny, dzięki której obraz może być przesyłany w czasie rzeczywistym do konsultacji w innych ośrodkach.
To wszystko sprawia, że w czasie Światowych Dni Młodzieży możemy czuć się bezpiecznie. Do przyjazdu do Krakowa zachęca też Wojewoda Małopolski Józef Pilch - Przyjeżdżajcie do nas. Polska jest krajem bezpiecznym. Kraków, Brzegi będą bezpieczne.
Posłuchaj materiału:
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczną się 26 lipca i potrwają do końca miesiąca. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.