Wybory 2019. Kandydaci o kościele i światopoglądzie

i

Autor: Amadeusz Calik

Wybory 2019. Co z Kościołem, równouprawnieniem i hejtem? Znamy odpowiedzi polityków! [AUDIO]

2019-10-11 8:39

Wybory do Sejmu i Senatu już 13.10.2019. To właśnie wtedy wszyscy głosujący zdecydują, którzy przedstawiciele będą reprezentować głos obywateli przez najbliższe cztery lata. Co małopolscy kandydaci mają do powiedzenia w kwestiach światopoglądowych? Sprawdź i posłuchaj!

Ideologiczna prawica, lewica czy może centrum? Krakowscy kandydaci do Sejmu odpowiadali na pytanie z którą opcją się utożsamiają. Okazało się, że wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste do określenia. Poszczególni krakowscy politycy bowiem mają poglądy, które można zaliczyć do różnych światopoglądów. Ale są też osoby o wyraźnym skierowaniu w konkretną stronę.

Najbardziej sprecyzowane i skonkretyzowane poglądy w tym temacie ma kandydat Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski, który określa się mianem liberała.

Aleksander Miszalski
Aleksander Miszalski, Koalicja Obywatelska

- Ja zdecydowanie opowiadam się po pierwsze za rozdziałem Kościoła od Państwa, po drugie za tolerancją, otwartością i akceptacją dla każdej różnorodności, odmienności, dla każdej mniejszości. Obojętnie jaka to jest - czy to są niepełnosprawni, mniejszość etniczna czy seksualna - podkreślił Miszalski.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zarzucają opozycji, że jej tolerancja obejmuje także mowę nienawiści wobec tych, którzy się z nią nie zgadzają - mówi Rafał Bochenek.

Rafał Bochenek
Rafał Bochenek, Prawo i Sprawiedliwość

- Skandaliczne wypowiedzi, obrzydliwe wypowiedzi tak naprawdę, a mimo to nie ma żadnej reakcji, żadne konsekwencje wobec tych osób nie są wyciągane. Grzegorz Schetyna mówi, że wszystko jest w porządku, to znaczy że tak naprawdę jest przyzwolenie z drugiej strony na taką słowną agresję. Mam nadzieję, że polityka po trzynastym października ulegnie zmianie - dodał z nadzieją Bochenek.

Kandydat na posła Konfederacji Konrad Berkowicz mówi o sobie że jest wolnościowcem.

Konrad Berkowicz KWW „Nowoczesny Kraków”
Konrad Berkowicz, Konfederacja

- Ludzie powinni móc sami decydować o tym z kim chcą mieć jakiego typu relacje, a także o ich statusie prawnym - przekonuje.

Wybory 2019. Kandydaci do Sejmu o kościele i światopoglądzie

Z kandydatami do Sejmu rozmawiał reporter Radia ESKA, Kuba Paduch. Posłuchaj całego materiału i dowiedz się, co o sprawie sądzą czołowi polscy politycy.

Wybory 2019. Kandydaci do Sejmu o kościele i światopoglądzie:

Wybory 2019 - kiedy się odbędą?

Wybory posłów do Sejmu i Senatu odbywają się w okresie wyborczym ustalonym w Konstytucji RP. Wybory zarządza Prezydent Rzeczypospolitej, w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Zgodnie z prawem, Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory do Sejmu i Senatu 2019 na 13 października. 

Wybory 2019. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?

Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte niezmiennie od godziny 7 do 21. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy w danej lokalizacji dojdzie do nieprzewidzianego incydentu, np. bójki, interwencji służb, braku energii elektrycznej itp. W takiej sytuacji godziny otwarcia danego lokalu wyborczego mogą zostać wydłużone, o czym zarządza przewodniczący komisji. 

Jak głosować w wyborach? Sprawdź nasz wyborczy poradnik!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają