Głównym celem przyjazdu brytyjskiego monarchy do Polski był udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Zobacz też: Dziennikarka BBC dla SE: wizyta Króla Karola jest BARDZO symboliczna. Czemu nie zabrał Kamili?
W poniedziałek król Karol III odwiedził Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, gdzie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu i uchodźczyniami z Ukrainy. "Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość" - podkreślił monarcha podczas spotkania.
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz
27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia, 80 lat temu, Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz. Stał się on symbolem zbrodni popełnionej przez Niemców na Żydach, których w tym miejscu zgładzono około 1 mln. To także miejsce kaźni Polaków, Romów i osób innych narodowości.
Czytaj też: Przekształcenie Auschwitz: Od obozu dla więźniów politycznych do fabryki śmierci
Główna ceremonia rozpoczęła się o godzinie 16 w namiocie ustawionym przed historyczną bramą główną byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ocalały Marian Turski podkreślił podczas uroczystości, że osób takich jak on pozostaje przy życiu już tylko garstka. Dodał, że powinniśmy skierować myśli ku milionom ofiar, które "nigdy nam nie powiedzą, co czuły, ponieważ pochłonęła je Zagłada".
Zakończyły się uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz
Ostatnim akordem było oddanie hołdu ofiarom przez ocalałych oraz szefów delegacji państw i organizacji. Ustawili znicze przy wagonie kolejowym, takim jak te, którymi deportowano Żydów na śmierć.
Zobacz też: "Do Auschwitz doprowadziło milczenie świata". Poruszające słowa Ronalda Laudera
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz
18:27
Uroczystości dobiegły końca.
18:18
W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, w tym około 1 mln Żydów. Zginęło też 70 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i około 12 tys. więźniów innych narodowości, między innymi Czechów, Białorusinów, Jugosłowian, Francuzów, Niemców i Austriaków.
18:07
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Dwa lata później utworzyli Auschwitz II-Birkenau, w którym wybudowali infrastrukturę do zabijania na masową skalę Żydów, przede wszystkim komory gazowe i krematoria. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć kilkudziesięciu podobozów, w których wykorzystywano więźniów w niewolniczej pracy.
18:01
Setki gości bierze udział w uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Wśród obecnych byli ci najważniejsi – ocalali z Zagłady i byli więźniowie. To właśnie z ich ust popłynęło przesłanie do świata.
17:56
Uroczystość zwieńczy oddanie hołdu ofiarom. Ocalali i szefowie delegacji złożą go przy ustawionym w miejscu uroczystości historycznym kolejowym wagonie towarowym. Takimi samymi Niemcy przewozili Żydów na zagładę.
17:49
Teraz zmówione zostaną modlitwy. Rozpocznie je dźwięk szofaru, baraniego rogu używanego przez Żydów podczas wydarzeń religijnych. Zabrzmi modlitwa kadisz, a później Psalm 42. Obecni są duchowni reprezentujący różne grupy ofiar: przedstawiciele judaizmu, Kościoła katolickiego i prawosławnego, Kościołów protestanckich i islamu.
17:44
- Apeluję do ludzi dobrej woli, w szczególności do młodzieży: bądźcie uczuleni na wszelkie przejawy nietolerancji, niechęci do różniących się kolorem skóry, wyznaniem czy orientacją seksualną - mówił ocalały Leon Weintraub podczas poniedziałkowych obchodów wyzwolenia KL Auschwitz.
17:40
Teraz głos zabrał Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, Piotr Cywiński.
17:28
"Jestem tutaj dzisiaj, aby dać głos tym, których już z nami nie ma" - tak swoje przemówienie podczas ceremonii 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz zaczęła Tova Friedman, która do obozu trafiła jako mała dziewczynka. Więcej: Była dzieckiem, gdy wywieźli ją do obozu. "Pamiętam krzyki zdesperowanych kobiet"
17:22
Ośmiu z 33 izraelskich zakładników więzionych przez Hamas, którzy mieli zostać uwolnieni w trwającej pierwszej fazie zawieszenia broni, nie żyje - ogłosił w poniedziałek rzecznik izraelskiego rządu David Mencer. Do tej pory wolność odzyskało siedem zakładniczek z tej grupy.
17:20
Podczas uroczystości przemówią także: przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder i dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
17:07
"Zawsze musimy stawiać opór tym, dla których NIGDY WIĘCEJ nie jest już żadną świętością. Musimy obronić podstawowe ludzkie wartości. Niezależnie kto i w jakich okolicznościach je podważa. Auschwitz to wieczna pamięć o pomordowanych. I nasz wieczny obowiązek" - napisał w mediach społecznościowych Marszałek Sejmu RP, Szymon Hołownia.
Zawsze musimy stawiać opór tym, dla których NIGDY WIĘCEJ nie jest już żadną świętością. Musimy obronić podstawowe ludzkie wartości. Niezależnie kto i w jakich okolicznościach je podważa.
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) January 27, 2025
Auschwitz to wieczna pamięć o pomordowanych. I nasz wieczny obowiązek.
80ta rocznica… pic.twitter.com/ThpK8H11BT
17:01
Teraz przemawia Leon Weintraub, jeden z ostatnich żyjących ocalałych z getta Litzmannstadt, były więzień Auschwitz i innych obozów.
16:52
"Trzymałam ręce matki w ciemnym wagonie bydlęcym. Pamiętam krzyki zdesperowanych kobiet" - wspomina Tova Friedman.
16:47
Teraz głos zabrała Tova Friedman, która jako dziecko była więziona w getcie w Tomaszowie Mazowieckim, obozie pracy w Starachowicach, a potem w KL Auschwitz II-Birkenau.
16:46
16:34
16:32
Obecnie przemawia Janina Iwańska, która trafiła do obozu jako 14-latka.
16:30
Papież Franciszek w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu oświadczył, że "nigdy więcej nie można pozwolić, aby nasiona antysemityzmu zakorzeniły się w ludzkich sercach". Watykan opublikował w poniedziałek słowa papieża na jego profilu Pontifex na platformie X.
16:23
Podczas uroczystości przemówienia wygłoszą ocalali: Janina Iwańska, deportowana do obozu w 1944 roku jako 14-latka z powstańczej Warszawy, Tova Friedman, jako dziecko więziona w getcie w Tomaszowie Mazowieckim, obozie pracy w Starachowicach, a potem w KL Auschwitz II-Birkenau, a także Leon Weintraub, jeden z ostatnich żyjących ocalałych z getta Litzmannstadt, były więzień Auschwitz i innych obozów.
16:19
Marian Turski przeczytał wiersz polskiej poetki. "Odjeżdżam gdzieś tam, bardzo daleko, do stacji nieznajomej, której nie ma na żadnej mapie. Nad dworcem niebo wisi jak wielkie czarne wieko. Lokomotywa krzyczy głosem bitego człowieka. Kolejarze mają twarze jak papier. Mam z sobą tylko jedną walizkę i jeden żal, którego nikt nie próbował zgłębić. Jestem bardzo spokojna i to czego nie widać, bardzo smutna. [...]"
Po wierszu nastąpiła minuta milczenia.
16:13
Uczestników powitał Marian Turski, ocalały z Auschwitz i członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej: "W imieniu wszystkich ocalałych witam dostojnych gości. Witam wszystkich zgromadzonych w tym namiocie. Przede wszystkim najgorętsze myśli i uczucia mam dla was, moi towarzyszki i moi towarzysze niedoli, więźniarki i więźniowie. Dzis obbchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu."
16:06
Główna ceremonia 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz rozpoczęła się w namiocie ustawionym przed historyczną bramą główną byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Uczestniczy w niej ponad 50 byłych więźniów.
Ceremonia zgromadziła około 3 tys. uczestników.
16:04
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
16:03
Rozpoczynają się obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
15:57
15:56
- Nigdy nie zapomnimy okrucieństwa nazistowskiego reżimu wobec bezbronnych ludzi tylko dlatego, że byli Żydami lub należeli do jakiejkolwiek innej mniejszości. W tak ważnym dniu oddajemy cześć wszystkim ofiarom i ich rodzinom - napisał w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu premier Hiszpanii Pedro Sanchez.
Today we remember the horror of the Holocaust. We will never forget the cruelty of the Nazi regime against defenseless people only because they were Jews or belonged to any other minority.
— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) January 27, 2025
We honor all the victims and their families in such an important day. We will never let…
15:53
W przemówieniu wieńczącym wizytę w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie król Wielkiej Brytanii podkreślił, że świadectwa ocalałych mówią nam, "żeby cieszyć się wolnością, walczyć z uprzedzeniami i nigdy nie wahać się stanąć przeciw przemocy i nienawiści".
15:43
We wtorek w południe prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Czarnogóry Jakovem Milatoviciem, który po poniedziałkowych uroczystościach związanych z 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz zostaje w Polsce w ramach wizyty roboczej.
15:37
15:34
Uroczystości rozpoczną się za pół godziny. Obecni będą m.in. przedstawiciele polskiego rządu, król Karol III (Zjednoczone Królestwo), prezydenci Frank-Walter Steinmeier (Niemcy) i Emmanuel Macron (Francja), kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Izrael reprezentowany będzie przez ministra edukacji Joawa Kisza.
15:20
15:04
Przypominamy, że główna ceremonia 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz rozpocznie się o godzinie 16 w namiocie ustawionym przed historyczną bramą główną byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zgromadzi około 3 tys. osób, wśród których będą reprezentanci około 60 państw i organizacji międzynarodowych.
15:00
Monarcha zauważył w poniedziałek, że niestety liczba osób, które przetrwały Holokaust spada wraz z upływem czasu. - Odpowiedzialność pamięci spoczywa zatem o wiele bardziej na naszych ramionach i na ramionach pokoleń, które jeszcze się nie narodziły. Sama pamięć o potwornościach przeszłości pozostaje bardzo ważną odpowiedzialnością, utrzymując ją informujemy naszą teraźniejszość i kształtujemy naszą przyszłość - powiedział Karol III.
- Tutaj, w Krakowie, z popiołów Holokaustu społeczność żydowska odrodziła się, i nie ma lepszego symbolu tego odrodzenia niż Centrum Społeczności Żydowskiej, w którym zgromadziliśmy się dzisiaj - dodał monarcha.
14:56
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa wezwał międzynarodową społeczność do stania na straży pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Dodał, że jest to niezwykle ważne obecnie, wraz z “nasilającą się na świecie polaryzacją”.
“Oddaję cześć pamięci wszystkich ofiar nazistowskiego barbarzyństwa” - przekazał w oświadczeniu prezydent Portugalii, przypominając o obchodzonej w poniedziałek 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
14:48
- W świecie po Auschwitz nadal panoszy się zło, trzeba robić wszystko, żeby tak się nie działo - powiedział w wypowiedzi dla PAP szef Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (ESPS) Rafał Rogulski w związku z przypadającą w poniedziałek 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
14:32
Dlaczego podczas wizyty królowi Karolowi nie towarzyszy królowa Kamila? Wyjaśnia to polsko-brytyjska dziennikarka BBC: Dziennikarka BBC dla SE: wizyta Króla Karola jest BARDZO symboliczna. Czemu nie zabrał Kamili?
14:17
Wśród uczestników spotkania z królem Karola byli ocalali. Więcej na ten temat: Król Karol III jest już w Polsce! Spotkał się z ocalałymi z Holokaustu
14:12
Centrum Społeczności Żydowskiej zostało uroczyście otwarte podczas jednej z poprzednich wizyt Karola w Polsce, do której doszło w 2008 r. Instytucja znajduje się przy ul. Miodowej w Krakowie.
14:08
Król Karol III odwiedził w poniedziałek Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, by spotkać się z ocalałymi z Holokaustu i wolontariuszami działającymi w tym miejscu.
14:05
- Dzisiaj Europejczycy są świadkami bezprecedensowego i niespotykanego od czasów II wojny światowej wzrostu antysemityzmu na kontynencie - piszą we wspólnym oświadczeniu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przywódcy państw i rządów UE. Więcej na ten temat: Wielki niepokój w Europie. "Wzrost antysemityzmu niespotykany od II wojny światowej"
13:58
Karol III ukończył Kolegium Trójcy Świętej Uniwersytetu w Cambridge i jest pierwszym brytyjskim monarchą z wyższym wykształceniem.
13:52
Król Karol w trakcie wizyty w Polsce najpierw odwiedza Kraków, gdzie spotyka się z lokalną społecznością - podaje PAP. Głównym celem wizyty jest uczestnictwo, również w poniedziałek, w ceremonii upamiętniającej wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Uroczystość zorganizowana na terenie obozu jest obchodzona na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. Na marginesie poniedziałkowych uroczystości bilateralne spotkanie z królem Wielkiej Brytanii odbędzie prezydent Andrzej Duda.
13:34
- Dzisiaj obchodzimy Dzień Pamięci o Holokauście i 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Król weźmie dziś udział w uroczystościach upamiętniających tę rocznicę w Polsce - potwierdza oficjalny profil rodziny królewskiej w mediach społecznościowych. Żadne szczegóły wizyty Karola III nie zostały jednak ujawnione.
13:08
Na uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie będzie prezydenta Rosji. Władimir Putin napisał jednak list, który zaczął słowami "Drodzy przyjaciele". Więcej na ten temat: Putin napisał list w 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. "Rosjanie są potomkami zwycięzców"
12:55
Giorgia Meloni napisała w poniedziałek, że "antysemityzm nie został pokonany wraz otwarciem bram Auschwitz". W oświadczeniu upamiętniającym 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu premier Włoch przypomniała, że reżim hitlerowski miał wspólnika we Włoszech. Zapowiedziała też Krajową Strategię Walki z Antysemityzmem.
12:42
Przed godz. 12.00 w Krakowie pojawił się Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy był widziany, gdy przyjechał do jednego z hotelu. niedługo później do tego samego budynku wszedł marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Więcej na ten temat: Nagła wizyta Zełenskiego w Polsce. Spotkał się z Hołownią? Duda czeka na króla Karola III i Justina Trudeau
12:30
- W 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz cały świat powinien raz jeszcze usłyszeć te słowa: NIGDY WIĘCEJ! Nie możemy zapomnieć tragicznej lekcji naszej przeszłości. Zło, przemoc i pogarda nie mogą zatriumfować na nowo. W żadnych okolicznościach! - napisał na portalu X premier Donald Tusk.
12:23
Pierwszy transport do KL Auschwitz wyruszył w czerwcu 1940 r. W zdecydowanej większości składał się z Polaków. 298 deportowanych przeżyło II wojnę światową. W poniedziałek, 27 stycznia w Tarnowie odbyły się uroczystości przy Pomniku I Transportu do KL Auschwitz.
12:12
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Krakowa na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zełenski ma się spotkać m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - przekazał w poniedziałek rzecznik ukraińskiego prezydenta.
Prezydent Ukrainy przybył do jednego z krakowskich hoteli wczesnym przedpołudniem. Niedługo później do tego samego budynku wszedł marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zełenski następnie wraz z innymi przywódcami uda się na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - podaje PAP.
12:00
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do pielęgnowania pamięci o Holokauście. Minister edukacji RFN Cem Ozdemir wyraził żal z powodu małej wiedzy wśród młodych ludzi na temat historii narodowego socjalizmu i Holokaustu.
11:49
- Auschwitz nie spadło z nieba. Tymi słowami Pan Marian Turski przypomniał najważniejszą lekcję płynącą dla świata z katastrofy Auschwitz. Nie możemy być obojętni. W 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przeżywamy i przypominamy sobie dramat milionów Europejczyków. To doświadczenie powinno zostać z nami na zawsze jako przestroga. Gdy słyszę dziś człowieka mówiącego o nadmiernej uwadze poświęcanej winom z przeszłości, o potrzebie pójścia naprzód, nie mogę uwierzyć, że prawda o Auschwitz jest wypaczana i zapominana. Dziesiątki światowych liderów, setki delegacji, Ocalali i ich rodziny przybyli do miejsca Zagłady, by dać świadectwo prawdzie - nie zapomnimy i nie dopuścimy do powtórzenia historii - napisał na Facebooku prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
11:32
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed Ścianą Straceń w obozie Auschwitz.
11:17
Mieszko Pawlak, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, potwierdził w rozmowie z PAP, że dojdzie do spotkania króla Karola III z Andrzejem Dudą. Prezydent RP spotka się także z premierem Kanady Justinem Trudeau.
10:59
A tak wyglądała wizyta Karola (gdy był jeszcze księciem Walii) w Puszczy Białowieskiej.
10:50
- My, Polacy, na których ziemi okupowanej wtedy przez hitlerowskich Niemców, Niemcy zbudowali ten przemysł zagłady i ten obóz koncentracyjny, jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci - powiedział w trakcie uroczystości w obozie Auschwitz prezydent Andrzej Duda.
10:36
Byli więźniowie Auschwitz: Janina Iwańska, Tova Friedman i Leon Weintraub, zabiorą głos w poniedziałek po południu podczas głównej uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Uczestników ceremonii powita Marian Turski, także ocalały z Auschwitz. Główna ceremonia rocznicowa rozpocznie się o godzinie 16 w namiocie ustawionym przed historyczną brama główną byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zgromadzi około 3 tys. osób, wśród których będą reprezentanci około 60 państw i organizacji międzynarodowych.
Oprócz ocalałych podczas uroczystości głos zabiorą także przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder oraz dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
10:22
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez krakowski magistrat, największe utrudnienia komunikacyjne w Krakowie wystąpią w godzinach: 13.00-14.00 oraz 17.00-19.00.
10:10
Karol III będzie pierwszym brytyjskim monarchą, który odwiedzi Auschwitz. Wcześniej król ma odwiedzić Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, którego jest patronem.
9:53
Tak wyglądała wizyta Karola w Krakowie w 2008 r. Obecnemu królowi towarzyszyła jego żona Kamila.
9:41
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Spotkanie w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie
9:33
W tym roku w uroczystościach weźmie udział około 50 ocalonych.
– Jako Prezydent Polski uczestniczyłem w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Pięć lat temu w uroczystościach wzięło udział 200 Ocalałych. To są ostatnie spotkaniami z Ocalałymi, a dla nich samych jest to możliwość złożenia świadectwa. Ich świadectwo ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa w świecie i dla ochrony godności ludzkiej w przyszłości, dla zachowania tych wartości, które są dla ludzkości kluczowe - wspominał prezydent Andrzej Duda w rozmowie z "Jerusalem Post".
9:29
Prezydent Andrzej Duda wraz z ocalonymi złożył kwiaty i znicze pod Ścianą Śmierci w obozie Auschwitz I. Transmisję z wydarzenia prowadzi Muzeum Auschwitz.
9:20
W związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz do Oświęcimia kierowane się dodatkowe siły i środki służb mundurowych. W działaniach biorą udział między innymi policjanci, strażacy, ratownicy medyczni oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa.
9:08
W poniedziałek, król Karol III ma się pojawić w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. Dokładne godziny nie są podawane ze względów bezpieczeństwa. Brytyjski król na pewno spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Więcej na ten temat: Król Karol III w Małopolsce. To tutaj pojawi się brytyjski monarcha. Znamy plany
8:54
Osiemdziesiąt lat temu żołnierze Armii Radzieckiej wyzwolili ponad 7000 więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz , w tym około 700 dzieci. Zakończyło się 1689 dni morderstw, bólu, cierpienia i upokorzenia. Dzisiaj wszyscy pamiętamy. Musimy pamiętać - napisało Muzeum Auschwitz.
Eighty years ago today, over 7,000 prisoners of the German Nazi camp #Auschwitz, including some 700 children, were liberated by the soldiers of the Soviet Army.
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) January 27, 2025
1,689 days of murder, pain, suffering, and humiliation were over.
Today, we all remember. We must keep remembering. pic.twitter.com/JZy1KYFXVS
8:45
Większość zagranicznych delegacji zatrzymała się w krakowskim Sheratonie nieopodal Wawelu, a przed hotelem porządku strzegła żandarmeria wojskowa i funkcjonariusze SOP–u. W niedzielę, 26 stycznia już od samego rana służby były postawione w stan najwyższej gotowości, czasowo były zamykane ulice, a w mieście słychać było dźwięk syren.
8:33
Karol III nie będzie jedynym monarchą obecnym podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą wyzwolenia Auschwitz. Wezmą w nich udział między innymi pary królewskie z: Hiszpanii, Niderlandów, Danii, Szwecji i Norwegii. Więcej na ten temat: Obchody wyzwolenia Auschwitz. Kilkadziesiąt delegacji zagranicznych w Polsce
8:20
Policja przestrzega kierowców przed utrudnieniami związanymi z uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
- Największe utrudnienia będą występować w poniedziałek, 27 stycznia, na trasach dojazdowych oraz wyjazdowych z Krakowa do Oświęcimia i z Katowic do Oświęcimia. Tego dnia na tych odcinkach można spodziewać się krótkotrwałego wstrzymania ruchu. W samym Oświęcimiu wyłączone z ruchu będą drogi w bezpośrednim sąsiedztwie obu części Muzeum: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau - informuje małopolska policja.
Utrudnienia mogą występować jeszcze we wtorek, 28 stycznia. Dotyczyć one będą tras Kraków – Lotnisko Balice oraz miasta Krakowa.
8:05
Przypomnijmy, że minister spraw wewnętrznych wydał zakaz noszenia broni w Krakowie i Oświęcimiu. Więcej na ten temat: Wizyta Karola III w Polsce. Minister wydał zakaz!
7:50
W lutym 2024 r. Pałac Buckingham potwierdził, że król Karol III cierpi na nowotwór prostaty. Z tego powodu monarcha musiał wycofać się z obowiązków publicznych. Do pracy wrócił jednak już trzy miesiące później.
7:35
Karol III jest najstarszym synem królowej Elżbiety II i Filipa Mountbattena, księcia Edynburga. Ma siostrę Annę oraz dwóch braci: Andrzeja i Edwarda. Ze związku z Dianą Spencer ma dwóch synów: Williama (Wilhelma) - obecnego księcia Walii oraz Harry'ego (Henryka) - księcia Sussexu. Obecnie małżonką Karola jest królowa Kamila.
7:20
Karol III urodził się w 1948 r. Tron objął 8 września 2022 r. po śmierci swojej matki królowej Elżbiety II. Był najdłużej oczekującą na sukcesję osobą w historii brytyjskiej monarchii. Karol pełni też funkcje: naczelnego dowódcy Brytyjskich Sił Zbrojnych, głowy Kościoła anglikańskiego i głowy Wspólnoty Narodów (The Commonwealth). Nie stoi na czele rządu, ponieważ w Wielkiej Brytanii monarcha pełni przede wszystkich funkcję reprezentacyjną. Brytyjskim premierem jest obecnie Keir Starmer (Partia Pracy).
7.00
Król Karol III będzie w Polsce po raz pierwszy od objęcia tronu (2022 r.) i koronacji (2023 r.). Wcześniej jeszcze jak książę Walii odwiedzał Polskę czterokrotnie. Najczęściej jego obecnością cieszył się Kraków, gdzie był w w 1993, 2002 i 2008 roku.
6.59
Zapraszamy na relację na żywo z uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji do Polski przyjedzie król Karol III.