W czwartek w Boże Ciało w Krakowie odbyła się procesja z Wawelu do kościoła Mariackiego. W uroczystościach wzięły udział tłumy mieszkańców. Przy czwartym ołtarzu homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Zobacz: Tatry: Koszmar dwóch turystów! Lawina zeszła z Koziego Wierchu. Zabrała ich ze sobą!
- Najważniejszym elementem zespalającym nasze polskie dzieje jest chrześcijaństwo. Dobitnie mogliśmy przekonać się o tym zarówno w czasach zaborów, jak i w całym pięćdziesięcioleciu zawartym między latami 1939 i 1989 – powiedział metropolita krakowski.
Podkreślił, że „gdy zabrakło państwa polskiego lub gdy jego suwerenność była poważnie osłabiona, siłą narodu był wtedy Kościół, który w dużej mierze brał na siebie także te sprawy i obowiązki, które w czasie wolności spoczywają zwykle na strukturach państwowych”.
Czytaj także: Ojców: Szczątki 12-letniej dziewczynki w jaskini Tunel Wielki. Wiadomo, kim była
Według Jędraszewskiego testament i wielkie zobowiązanie stanowią słowa, które kard. Wyszyński wypowiedział w 1981 r., niedługo przed śmiercią. „Nie jesteśmy dzisiejsi, nie jesteśmy tylko na dziś. Jesteśmy narodem, który ma przekazać w daleką przyszłość wszystkie moce nagromadzone przez tysiąclecie i spotęgowane w czasach współczesnych. Chcemy żyć i możemy żyć! Naród nie jest na dziś, ani też na jutro. Naród jest, aby był!” – mówił kard. Wyszyński.
Wymowny cytat abp Jędraszewskiego podczas procesji Bożego Ciała! Chodzi o niemordowanie dzieci
Nawiązując do niżu demograficznego przywołał apel kard. Wyszyńskiego z 1970 r. z Kobyłki pod Warszawą. Prymas tysiąclecia zwracał się wówczas do Polaków, aby nie poddawali się „wygodnictwu, egoizmowi i wrogości życia”; by nie naśladowali „modnych lalek, których pełne są teatry, kabarety, kawiarnie, redakcje”; by nie naśladowali „kobiet, wyśmiewających matki, które urodziły Polsce i Kościołowi trzecie, czwarte, czy piąte dziecko”. „Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!” – mówił prymas.
„Na silnym fundamencie ciągłości biologicznej buduje się moc kulturowa narodu – jego duch, jego przywiązanie do trwałych wartości, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To one decydują o jego duchowej tożsamości i to one powinny być bronione za wszelką cenę, także, jeśli trzeba, za cenę przelanej krwi i oddanego ojczyźnie z całą świadomością własnego życia” – powiedział podczas homilii abp. Jędraszewski.