Wypadków w okresie wakacyjnym było mniej niż w ubiegłym roku, ale częściej kończyły się śmiercią

i

Autor: policja.gov.pl Wypadków w okresie wakacyjnym było mniej niż w ubiegłym roku, ale częściej kończyły się śmiercią

Wypadki, zatrucia, utonięcia. Służby podsumowują półmetek wakacji w Małopolsce

2018-08-10 17:34

Nietrzeźwi kierowcy, wypadki na drogach i utopienia to tylko niektóre sytuacje, z którymi zmagają się małopolskie służby. Półmetek lata pod względem bezpieczeństwa podsumowuje Policja, Straż Pożarna i sanepid.

Mniej wypadków, więcej ofiar

Na małopolskich drogach w te wakacje rzadziej dochodzi do wypadków niż w zeszłym roku. Niestety zginęło w nich jednak więcej osób. W tym samym okresie rok temu policjanci odnotowali 500 wypadków, w których zginęło 16 osób. Teraz wypadków było 400, a zabitych 26. - Najwięcej wypadków powodowanych jest brawurą, prędkością czy niedostosowaniem prędkości do warunków drogowych - mówi mł. insp. Sebastian Gleń z Małopolskiej Policji.

Małopolscy policjanci zwiększyli na drogach liczbę kontroli, a mimo to wykryli znacznie mniej nietrzeźwych kierowców niż w zeszłe wakacje. - W ubiegłym roku było 1200 nietrzeźwych kierujących, a w tym roku już znacznie mniej, bo 890 osób - tłumaczy Gleń.

Utonięcia i niebezpieczne kąpieliska

Alkohol to wróg nie tylko kierowców, ale i osób wypoczywających nad wodą. Od maja w Małopolsce utopiło się pięć osób. Ostatnią z nich wyłowiono na Bagrach w poniedziałek 6 sierpnia. Wcześniej na brzegu znaleziono między innymi ubrania i opróżnioną butelkę po alkoholu. Policja podejrzewa, że zmarły mężczyzna poszedł się kąpać. - Giną młodzi mężczyźni, wysportowani, czują się dosyć pewnie w wodzie, ale jednak dochodzi do takich wypadków. W większości tych przypadków ktoś nagrzany wchodzi do wody, jest szok termiczny, jeszcze dodatkowo alkohol, to wpływa na organizm takim osłabieniem pewnych funkcji i nagle dochodzi do utonięcia - mówi Sebastian Gleń.

Pływać należy nie tylko w odpowiednich warunkach, ale też w przeznaczonych do tego miejscach. Dlatego sanepid przygotował Serwis Kąpieliskowy, w którym można sprawdzić, które interesujące nas kąpieliska są bezpieczne. - Pojawią się nam wszystkie kąpieliska lub miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. W przypadku Krakowa mamy 5 kąpielisk, jest opisane, jaka jest jakość wody - wyjaśnia Jacek Żak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Serwis Kąpieliskowy aktualizowany jest na bieżąco. Jeśli jednak znajdziemy się nad wodą i nie będziemy pewni, czy możemy bezpiecznie do niej wejść, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. - Jeżeli woda jest ewidentnie zabrudzona czy pływają w niej śnięte ryby, jeżeli jest jakaś piana i jest jej bardzo dużo, przykry zapach, to może budzić nasze zastrzeżenia - przestrzega Żak.

Sanepid kontroluje kolonie

Oprócz stanu kąpielisk, sanepid przez całe wakacje kontroluje też warunki, w jakich przebywają dzieci na koloniach. W Małopolsce na wyjazdach kolonijnych przebywało dotąd ponad 20 tysięcy osób. Inspektorzy odnotowali na wczasach dla młodzieży cztery zatrucia - troje dzieci trafiło do szpitala. Kontrole wykazały nieprawidłowości w przygotowywaniu i przechowywaniu posiłków.

Czytaj też: Niż Oriana nadciąga do Polski. IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami

Sezon burz

Lato może się okazać niebezpieczne również wtedy, gdy przebywamy w domu. W czasie wakacji Straż Pożarna szczególnie często wyjeżdża na interwencje z powodu nawałnic i podtopień. Służby miały najwięcej pracy między 18 a 22 lipca, kiedy mieszkańcy Małopolski zmagali się z dużą ilością opadów i z porywistym wiatrem. - Państwowa Straż Pożarna w tym okresie podejmowała aż 829 interwencji. Największe straty były poniesione w powiatach limanowskim, nowotarskim i tatrzańskim - mówi kpt. Bogusław Szydło z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. - Zalane piwnice, niedrożne przepusty i powalone drzewa, to był główny zakres naszych działań - dodaje Szydło.

Czytaj też: PERSEIDY w 2018. Gdzie w Krakowie oglądać noc spadających gwiazd? Podpowiadamy! [LOKALIZACJA]

Zobacz TO WIDEO:

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki