W otoczeniu Błoń stanęło ponad 70 ławek. Od strony al. Focha 16 siedzisk z oparciami, w pozostałych miejscach bez oparć. I to właśnie ów brak oparć spowodował utyskiwania mieszkańców.
Polecany artykuł:
- Wygodnie, ale brakuje oparcia. Ładne, szkoda, że nie mają oparć. Dla osób starszych, byłoby to wygodniejsze, bo trudniej im utrzymać kręgosłup w jednej pozycji - mówią.
Problem seniorów zauważa też radny Krakowa dla Mieszkańców, Łukasz Maślona.
- Tu jest pewien problem, bo powinniśmy uwzględniać to, że z ławek w przestrzeni miejskiej korzystają przede wszystkim seniorzy. Warto byłoby stworzyć w Krakowie standardy przestrzeni publicznej, tak, żeby służyła mieszkańcom - postuluje.
Zdaniem Zarządu Zieleni Miejskiej układ ławek nie jest przypadkowy. Taki sam podział - na siedziska z - i bez oparć funkcjonował już wcześniej, a jego zmiana byłaby ingerencją w obszar objęty ochroną konserwatorską.
- Błonia są obszarem objętym ochroną konserwatorską i wszelkie zmiany i ingerencje wymagają uzgodnień z konserwator zabytków, a i tak nie wiadomo czy taką zgodę byśmy uzyskali. Dodatkowo, montaż ławek z oparciami od strony al. 3-Maja wymagałoby podjęcia decyzji, w którą stronę powinny być zwrócone. Czy na łąkę czy może na Park Jordana - przekonuje Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Polecany artykuł: