XIX-wieczny Pałac Wołodkowiczów przypomina obecnie centrum handlowe. Poczta Polska sprzedała nieruchomość komercyjnym inwestorom i teraz w środku można znaleźć sieciowe restauracje i kawiarnie. To już kolejny po Kinie ARS czy kamienicy Suskich przykład na tak zwaną "turystyfikację" Krakowa.
Polecany artykuł:
- Te budynki zaczynają pełnić bardzo monofunkcyjne role. Dziś znakomita większość krakowskich zabytków zostaje zamieniana w budynki pełniące funkcje dla turystów, niemal tylko i wyłącznie - mówi socjolog miasta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Paweł Kubicki.
>> Pieszo przez wszystkie puszcze Polski żeby... promować aktywność
Główny skutek to wyludnianie się centrum miasta. Przekłada się to również na rosnące ceny mieszkań. Gmina jest świadoma problemu, ale obecnie ma związane ręce.
- Na dzień dzisiejszy absolutnie trzeba powiedzieć, że nie ma takich regulacji ustawowych, które pozwoliłyby miastu wkraczać w rodzaj działalności prowadzonej w danych budynkach. Nie ma takich podstaw prawnych żeby miasto w to ingerowało, w żaden sposób - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego.
>> Kraków też zorganizuje lekcje przeciwko nienawiści
Eksperci odpowiadają na to. że wystarczy odrobina dobrej woli i pomysłowości. Te same problemy dotyczą takich miast jak Londyn czy Barcelona, i tam władze lokalne z nimi walczą.
Posłuchaj naszego materiału: