Zaćmienie Słońca. Kiedy oglądać w Krakowie? Jak długo będzie widoczne?

i

Autor: VISHNU_KV/cc0/pixabay W Krakowie zaćmienie Słońca rozpocznie się w czwartek, 10 czerwca o godz. 11.57.

Zaćmienie Słońca. Kiedy oglądać w Krakowie? Jak długo będzie widoczne?

2021-06-09 13:38

W czwartek, 10 czerwca nastąpi zaćmienie Słońca. W Polsce zjawisko będzie widoczne, ale tylko jako częściowe zaćmienie i potrwa przez około dwie godziny. Niestety stosunkowo najsłabiej dostrzegą je mieszkańcy Małopolski, choć i w naszym województwie warto jutro obserwować niebo. Sprawdź, kiedy w Krakowie oglądać zaćmienie Słońca oraz jak bezpiecznie obserwować to zjawisko.

Zaćmienie Słońca. Kiedy oglądać w Krakowie?

W czwartek, 10 czerwca nastąpi zaćmienie Słońca. W Polsce widoczne będzie tylko częściowe zaćmienie, za to możliwość podziwiania zjawiska mają wszyscy mieszkańcy naszego kraju, choć nie w jednakowym stopniu. Niestety zaćmienie będzie najgorzej widoczne w Małopolsce i potrwa stosunkowo krótko. W Krakowie zjawisko będzie dostrzegalne od godz. 11.57, natomiast zakończy się o godz. 13.43. To oznacza, że mieszkańcy Krakowa na obserwację mają tylko 1 godzinę i 46 minut podczas, gdy mieszkańcy Gdańska mogą wpatrywać się w niebo przez 2 godziny i 10 minut. Wielkość maksymalnej fazy zaćmienia w Krakowie wyniesie 6,30 proc. To też jeden z najsłabszych wyników w Polsce. Przykładowo nad Gdańskiem ten sam wskaźnik osiągnie wartość 15,10 proc. Mimo wszystko warto jutro popatrzeć na zaćmienie Słońca, ponieważ takie zjawiska zdarzają się rzadko. Na kolejną możliwość będziemy musieli poczekać kilkanaście miesięcy.

PRZECZYTAJ: Kraków: Protestują przeciwko antysemityzmowi na straganach. Kiczowate figurki znikną z bazarów?

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, najbezpieczniejszą metodą obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę). Zaćmienie można też dojrzeć bez teleskopu. Są do kupienia specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca. Znane są też domowe metody, takie jak patrzenie przez zadymioną szybkę czy płytę CD, aczkolwiek należy z nimi postępować z rozwagą (nie przesadzać z długością czasu wpatrywania się przez takie przyrządy w Słońce), gdyż nawet one nie są do końca bezpieczne dla wzroku. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (Suwałki, Sejny), a następne będzie w 2075 roku. Na zaćmienie obrączkowe widoczne z naszego kraju trzeba będzie z kolei poczekać aż do 2135 roku. Zdecydowanie częściej z Polski możemy dostrzec zaćmienia częściowe. Poprzednie mogliśmy podziwiać 21 czerwca 2020 roku, z tym że zakryty był jedynie sam skrawek słonecznej tarczy (poniżej 1 proc.), widoczny z Bieszczad. Zaćmienie częściowe realnie widoczne z całej Polski wystąpiło 20 marca 2015 roku. Następne przypadnie natomiast 25 października 2022 roku.

ZOBACZ: Wielkie zmiany w Tatrach? Do Morskiego Oka turystów zawiozą hybrydowe wozy

Sonda
Czy obserwowałeś kiedykolwiek zaćmienie Słońca?
Express Biedrzyckiej - Paweł Kukiz: Kaczyński nie będzie mnie trzymał za pysk

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają