W Krakowie i Wieliczce, zgodnie z decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji obowiązuje zakaz noszenia broni, w tym nawet nienaładowanej. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zakaz został wprowadzony na określony czas: od 9 do 12 października. Decyzja o zakazie noszenia broni jest podyktowana koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie spotkania Grupy Arraiolos.
Według MSWiA rozporządzenie obejmie ok. 23 tys. osób fizycznych i 136 podmiotów mających pozwolenia na broń i miejsce stałego pobytu lub siedzibę w woj. małopolskim, a także tych spoza województwa, którzy będą w tym czasie w Krakowie lub w Wieliczce.
PRZECZYTAJ: 400 osób ewakuowanych z galerii handlowej. Pożar w Krakowie
Poniżej dalsza część artykułu.
Nowa gmina w Małopolsce będzie uzdrowiskiem
To niejedyne utrudnienia związane ze spotkaniem Grupy Arraiolos w Krakowie i Wieliczce. Już wcześniej wojewoda wprowadził czasowy zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz zakaz ruchu pojazdów nienormatywnych. W trakcie spotkania Grupy Arraiolos w centrum Krakowa będzie też obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. Zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał:
- od 9 do 12 października na ul. Straszewskiego – odcinek od ul. Franciszkańskiej do ul. Podzamcze, ul. Powiśle – odcinek od ul. Zwierzynieckiej do ul. Straszewskiego, ul. Franciszkańska – od Plant do ul. Straszewskiego
- od 10 do 11 października na ul. Szczepańskiej, ul. Sławkowskiej – odcinek od Rynku Głównego do ul. św. Tomasza, ul. św. Tomasza – odcinek od ul. Sławkowskiej do ul. Floriańskiej, ul. św. Jana – odcinek od ul. św. Tomasza do Rynku Głównego, ul. Siennej
- od 10 października, od godz. 20.00 do 11 października na ul. Droga do Zamku, ul. Podzamcze, ul. św. Idziego
- 11 października na ul. św. Anny, ul. Jagiellońskiej – odcinek od ul. Gołębiej do ul. św. Anny, na Małym Rynku, postój dorożek na Rynku Głównym
- 11 października w godz. 6.00–20.00 zostanie całkowicie wyłączona z ruchu ul. Droga do Zamku
- na trasach przejazdu mogą zostać wprowadzone przez funkcjonariuszy policji dodatkowe, czasowe ograniczenia w ruchu (zwłaszcza w rejonie pierwszej obwodnicy).
Grupa Arraiolos to nieformalne zgromadzenie prezydentów lub innych przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej, podczas którego politycy omawiają bieżącą sytuację oraz przyszłość UE. Nazwa pochodzi od portugalskiej miejscowości Arraiolos, gdzie miało miejsce pierwsze takie spotkanie. Tradycyjnie odbywają się one raz w roku, a Kraków gościł już Grupę Arraiolos w 2013 r.
ZOBACZ: Dramatyczny finał rodzinnej awantury. Jeden brat w szpitalu, drugi - na komendzie