Zalety pracy w budżetówce

i

Autor: materiały partnera

Zalety pracy w budżetówce

2019-10-07 7:30

Urzędnicy oraz funkcjonariusze publiczni stanowią tzw. budżetówkę, czyli środowiska pracy stworzone w ramach struktur państwowych. W przeciwieństwie do innych zawodów pracownicy utrzymywani są bezpośrednio przez państwo. Liczy się to z wieloma korzyściami.

Stabilna praca

Mówi się, że człowiek raz przyjęty do budżetówki nie może być zwolniony zbyt prędko. Ma to w pewnym stopniu swoje pokrycie w rzeczywistości, gdyż rotacja pracownicza m.in. w urzędach czy jednostkach policyjnych jest bardzo niewielka. Odpowiada za to przede wszystkim fakt, iż na większości stanowisk obowiązuje umowa o pracę – forma zatrudnienia najbardziej pożądana na rynku pracy. Co więcej, otrzymujemy ją już na starcie w przeciwieństwie do stanowisk obejmowanych w firmach prywatnych, gdzie pracodawca dużo częściej wymaga własnej działalności gospodarczej lub zatrudnia nowych pracowników w oparciu o tzw. umowy śmieciowe.

Terminowość wypłat

Mimo iż w przedsiębiorstwach prywatnych można zarobić więcej niż w budżetówce, jej przewagą jest fakt, iż wypłaty pracownicy otrzymują na czas. Wśród urzędników i funkcjonariuszy państwowych nie zdarzają się przypadki, aby wynagrodzenie nie było przelewane na konto ze względu na wypadki losowe po stronie pracodawcy. Ma to ogromne znaczenie dla osób, które np. spłacają kredyt i nie mogą sobie pozwolić na zaległości w kontekście rat. Co więcej, na odpowiednio wysokim szczeblu nawet w administracji państwowej jesteśmy w stanie otrzymywać znaczne wynagrodzenie. Oczywiście, jeśli spełniamy odpowiednie kwalifikacje i mamy za sobą doświadczenie wielu lat pracy.

Przywileje oraz dodatki w pracy

Mimo iż zarobki w budżetówce są relatywnie niższe w stosunku do innych miejsc zatrudnienia m.in. w firmach prywatnych, zaletą pracy na stanowiskach państwowym są dodatki do wynagrodzenia. W ich skład wchodzą wszelkiego rodzaju świadczenia w związku z doszkalaniem się, zmianą miejsca zamieszkania, dopłatą do wczasów i podróży do zakładu pracy. Obok nich istnieją również dodatki za wysługę i wieloletnią pracę, a także bardzo wygodne i stałe pakiety świadczeń emerytalnych. Co więcej, czas pracy urzędników i funkcjonariuszy nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo oraz ośmiu godzin i czterdziestu minut dziennie. Ponadto, na większości stanowisk obowiązuje stosowna odprawa po rozwiązaniu umowy o pracę.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki